Trwa ładowanie...
d3wlnf9

Śląskie/ 15,6 mln zł na modernizację infrastruktury hydrologicznej zbiornika Przeczyce

Kosztem ponad 15,6 mln zł infrastruktura hydrologiczna zbiornika wodnego Przeczyce k. Siewierza (Śląskie) będzie zmodernizowana. Remont - pierwszy tak poważny od ponad pół wieku - spowoduje czasowe obniżenie poziomu wody w zalewie, co latem odczują wędkarze, wodniacy i plażowicze.

Share
d3wlnf9

Zajmujący powierzchnię bliską 5 km kw. przeczycki zalew zabezpiecza przed powodziami tereny położone w dolinie Przemszy oraz magazynuje wodę na wypadek jej niedoborów w czasie suszy. Jest też popularnym miejscem rekreacji.

Administratorem istniejącego od 1963 r. zbiornika jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach. Infrastruktura zalewu nie była dotąd kompleksowo modernizowana, przeprowadzano jedynie doraźne remonty i prace konserwacyjne.

Upływ czasu spowodował, że poszczególne elementy zbiornika nie pozwalają na pełne wykorzystanie jego możliwości retencyjnych, choć pełni on ważną funkcję w systemie zabezpieczenia przeciwpowodziowego - jego pojemość to prawie 21 mln m sześc., co zapewnia rezerwę powodziową 10 mln m sześc. wody.

W ramach rozpoczynających się w kwietniu prac modernizacyjnych remont czeka m.in. ekran zapory, upusty denne, budynek wieży spustów, przelew powierzchniowy oraz inne elementy zbiornika. Prace służą uzyskaniu pełnej zdolności piętrzenia zbiornika, a tym samym zminimalizowaniu ryzyka powodzi w dolinie rzeki Przemszy i gromadzeniu zapasu wody na wypadek suszy.

d3wlnf9

"Konieczne jest m.in. ponowne wyprofilowanie płyt odwodnych zbiornika oraz remont spustów dennych. By możliwe było ich prawidłowe przeprowadzenie musimy obniżyć poziom zwierciadła wody w zbiorniku o 1,3 m" - zapowiedział we wtorek wicedyrektor gliwickiego RZGW Stanisław Gruszczyński.

Niższy poziom zwierciadła wody będzie utrzymywany do zakończenia głównych prac modernizacyjnych, czyli do marca przyszłego roku. Eksperci potwierdzają, że może to wiązać się z niedogodnościami dla wypoczywających nad zalewem, głównie w sezonie letnim.

Modernizacja będzie finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To pierwszy etap projektu służącego uporządkowaniu gospodarki wodnej zespołu zbiorników Przeczyce, Kuźnica Warężyńska i Pogoria oraz modernizacji obiektów przeciwpowodziowych doliny Przemszy.

d3wlnf9

Podziel się opinią

Share
d3wlnf9
d3wlnf9