Trwa ładowanie...
d248gmm
07-08-2016 09:45

Śląskie/ Ponad 221 mln zł na rozwój infrastruktury badawczej

Ponad 221,3 mln zł unijnego dofinansowania otrzymają uczelnie i placówki naukowo-badawcze z woj. śląskiego na rozwój infrastruktury, służącej realizacji projektów w dziedzinach, w których region chce się specjalizować. To medycyna, energetyka oraz technologie informacyjno-komunikacyjne.

d248gmm
d248gmm

Regionalny Program Operacyjny Woj. Śląskiego po raz pierwszy oferuje tego typu wsparcie dla dużych jednostek naukowych, w ramach priorytetu "Nowoczesna gospodarka". Zarząd województwa opublikował właśnie dokumenty związane z konkursem, a projekty będzie można składać od 29 sierpnia do końca roku.

"Nowoczesna gospodarka" zakłada wsparcie służące wzmocnieniu tzw. regionalnych inteligentnych specjalizacji, określonych w Regionalnej Strategii Innowacji Woj. Śląskiego na lata 2013-2020 - stąd ukierunkowanie dofinansowania na infrastrukturę służącą medycynie, energetyce czy technologiom.

"Pieniądze można pozyskać na inwestycje w aparaturę, sprzęt i inne niezbędne wyposażenie, które przyczynia się do tworzenia innowacyjnych produktów i usług, jak również służy prowadzeniu badań zarówno przez jednostki naukowe, jak i przedsiębiorstwa" - wyjaśnił Witold Trólka z urzędu marszałkowskiego w Katowicach.

Projekty, które będą ubiegać się o środki, zostały wstępnie określone na etapie prac nad modelem wdrażania strategii innowacji. Tym samym - według samorządowców - są one wynikiem długookresowej współpracy pomiędzy województwem a jednostkami naukowymi i instytucjami badawczymi. Jednocześnie są to projekty uzgodnione w Kontrakcie Terytorialnym, które uzyskały pozytywną opinię ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

d248gmm

O środki mogą ubiegać się m.in. Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu na rozwój Centrum Czystych Technologii Węglowych i budowę wokół takich technologii kompetencji regionalnej gospodarki. GIG wraz z Politechniką Śląską oraz partnerami prywatnymi będzie też zabiegał o pieniądze na utworzenie Centrum Specjalizacji Technologicznych "Energia-Środowisko-Zdrowie".

O unijne fundusze może starać się Akademia Jana Długosza w Częstochowie na stworzenie Zintegrowanego Laboratorium Badań Środowiskowych i Nowych Materiałów, a także Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej na utworzenie Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu "Assist Med Sport Silesia".

Na wstępnej liście jest też przygotowywany przez Polską Akademię Nauk wraz z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich projekt służący stworzeniu innowacyjnych materiałów i metod w leczeniu trudno gojących się ran. Śląski Uniwersytet Medyczny zapowiada starania o środki na utworzenie Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia-LabMed, a Uniwersytet Śląski - na Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego zaznaczają, iż istotą dofinansowania jest to, aby powstała infrastruktura uzupełniała dotychczasową i nie była powieleniem istniejących zasobów. Planowane inwestycje powinny również znacząco przyczynić się do zwiększenia nakładów prywatnych podmiotów na działalność badawczo-rozwojową. To oznacza, że budowana infrastruktura powinna być dostępna także np. dla firm.

Do dofinansowania nie będą kwalifikowane prace badawczo-rozwojowe, ale w treści projektu trzeba będzie wskazać planowane badania wraz z opisem ich zastosowania w gospodarce, którym budowane zaplecze będzie służyło. Maksymalne dofinansowanie dla projektu to w sumie nawet 80 proc. jego wartości.

d248gmm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248gmm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj