Trwa ładowanie...
dt4wfud
26-02-2016 13:30

Śląskie/ Rozstrzygnięty jeden z przetargów na dokończenie Stadionu Śląskiego

Przetarg na dokończenie prac na Stadionie Śląskim w branżach elektrycznych, teletechnicznych i niskoprądowych rozstrzygnął samorząd woj. śląskiego. To jedno z kluczowych postępowań dla zakończenia modernizacji obiektu.

dt4wfud
dt4wfud

Jak poinformowało w piątek biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, który jest inwestorem przedsięwzięcia, zwycięzcą ogłoszonego na początku grudnia br. powtórnego przetargu na te prace zostało konsorcjum firm z Carboautomatyką SA jako liderem. Wartość kontraktu to 55,3 mln zł brutto. Termin zakończenia prac to 14 miesięcy od daty podpisania umowy.

Objęte tym przetargiem prace obejmują m.in. montaż systemów nagłaśniania, alarmowych związanych z ochroną przeciwpożarową oraz sygnalizacją włamania i napadu. Wykonawca odpowiedzialny będzie też za montaż systemów biletowych, monitoringu, nagłośnienia stadionu, a także łączności bezprzewodowej i wzmocnienia sygnału dla służb publicznych.

Wady prawne w specyfikacji dotyczące tej ostatniej części zamówienia były przyczyną unieważnienia pod koniec listopada ub. roku poprzedniego postępowania (chodziło o sprawy związane z koncesją na wykonanie instalacji dla policji). Ponownie w toku jest również drugi ważny przetarg na tzw. roboty kubaturowe - związane z przygotowaniem pomieszczeń obiektu.

Pierwsze postępowanie obejmujące m.in. wykończenie wnętrz, instalacje sanitarne oraz klimatyzację stadionu, zostało unieważnione w połowie grudnia ub. roku. Wartość jedynej złożonej wtedy oferty (ponad 61 mln zł brutto) przekraczała budżet inwestora - ok. 44 mln zł. W ponownym, właśnie rozstrzyganym postępowaniu o wartości ok. 46 mln zł brutto wpłynęły cztery oferty.

dt4wfud

W połowie grudnia ub. roku zakończył się montaż zadaszenia Stadionu Śląskiego. Tę najbardziej skomplikowaną technologicznie część prac budowlanych wykonała za 84 mln zł brutto niemiecka firma Pfeifer Seil und Hebetechnik. Dokończyła ona prace wstrzymane w lipcu 2011 r. po awarii, która nastąpiła tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu.

Urząd marszałkowski woj. śląskiego w tym roku planuje jeszcze ogłosić przetargi na wykonanie i montaż krzesełek, bieżni oraz areny. Aktualny według władz regionu termin otwarcia obiektu to połowa 2017 r. Zakładany koszt modernizacji Stadionu Śląskiego ma zamknąć się w 586 mln zł. Dotąd wykonano prace o wartości ok. 480 mln zł.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

dt4wfud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt4wfud