Trwa ładowanie...

Sławomir Nowak złożył dymisję z funkcji ministra transportu

Sławomir Nowak złożył dymisję z funkcji ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - ogłosił w piątek premier Donald Tusk. Nowak piastował to stanowisko od początku drugiej kadencji rządu PO-PSL, czyli od listopada 2011 r.

Share
Sławomir Nowak złożył dymisję z funkcji ministra transportuŹródło: PAP, fot: Grzegorz Jakubowski
d2porrb

Dymisja Nowaka jest związana z wnioskiem prokuratury o uchylenie mu immunitetu poselskiego w związku z wątpliwościami dotyczącymi jego oświadczenia majątkowego, do którego minister nie wpisał zegarka, wartego kilkanaście tysięcy złotych.

Przed objęciem stanowiska szefa resortu transportu Nowak był szefem gabinetu premiera Donalda Tuska i jednym z najbliższych współpracowników, oraz ministrem w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Od maja 2010 r. Nowak szefuje pomorskiej PO.

Z kancelarii premiera odszedł jesienią 2009 r. po wybuchu tzw. afery hazardowej, gdy grupa współpracowników Tuska powróciła do pracy w sejmowym klubie PO.

d2porrb

Nowak urodził się 11 grudnia 1974 r. w Gdańsku. Jest absolwentem stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Gdańskim oraz zarządzania w Wyższej Szkole Morskiej (dzisiaj - Akademia Morska) w Gdyni. Jeszcze jako student założył firmę reklamową, potem został prezesem agencji reklamowej "Signum Promotion", a w 2002 r. został wiceprezesem Radia Gdańsk.

W 1989 roku jako uczeń pierwszej klasy liceum w Gdańsku pomagał rozklejać plakaty i rozdawać ulotki kandydatów Solidarności w wyborach do Sejmu i Senatu. "Wyniesione z gdańskiego, solidarnościowego domu wartości już jako nastolatka pchały mnie do działalności politycznej - pomocy przy wyborach, najpierw Lechowi Wałęsie, później Kongresowi Liberalno-Demokratycznemu (KLD). Jako osiemnastolatek zapisałem się do KLD, a po połączeniu z UD stałem się członkiem UW. Dwie kadencje byłem szefem krajowej młodzieżówki tej partii" - napisał o sobie na swojej stronie internetowej.

- Przez lata aktywności publicznej szedłem obok Donalda Tuska. Dlatego w 2001 roku nie miałem rozterek wyprowadzając Stowarzyszenie Młodzi Demokraci z Unii Wolności, by włączyć się w stworzenie nowej partii, nowoczesnej, otwartej na ludzi młodych - Platformy Obywatelskiej - dodał.

W 2004 r. objął mandat poselski po wybranym do Parlamentu Europejskiego Januszu Lewandowskim. Zgodnie w ordynacją wyborczą miejsce Lewandowskiego miał zająć kolejny kandydat z tej samej listy. Zanim Nowak dostał mandat, jego objęcia odmówili kolejno: Aleksander Hall, Leszek Czarnobaj i Zenon Odya. W 2005 roku Nowak został wybrany na kolejną kadencję.

d2porrb

W wyborach 21 października 2007 r. był liderem listy PO w okręgu gdańskim. Z poparciem 65 993 głosów został wybrany posłem na Sejm VI kadencji, osiągając jednocześnie najwyższy wynik w swoim okręgu przed Jarosławem Wałęsą i Maciejem Płażyńskim. 16 listopada został sekretarzem stanu w KPRM i szefem gabinetu politycznego Tuska.

W wyborach parlamentarnych w 2011 r. po raz czwarty zdobył mandat poselski. Startując z pierwszego miejsca na liście PO w Gdańsku, otrzymał ponad 65 tys. głosów. Aby zostać posłem, Nowak musiał zrezygnować z funkcji ministra w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego, którą pełnił od września 2010 roku (odpowiadał za kontakty z rządem i parlamentem).

Były minister jest uważany, za jednego z najprzystojniejszych polityków. Zwyciężył nawet w internetowym plebiscycie o ten tytuł.

Nowak jest fanem trylogii "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkiena, irlandzkiej grupy U2 oraz piłki nożnej. - Co tydzień gram z moimi przyjaciółmi w piłkę w Gdańsku, a w czasie obrad Sejmu kopiemy piłkę także z posłami PO w Warszawie. Poza piłką uwielbiam także windsurfing - w Sopocie to niemalże obowiązkowy sport, a jeśli starcza czasu to wyrywam się na siłownię - napisał o sobie Nowak.

Jest fanem filmów "Miś" i "Rejs", ceni też filmy Pedro Almodovara oraz Quentina Tarantino.

Żonaty, ma dwójkę dzieci - Natalię oraz Juliana. Żona Nowaka - Monika - jest stomatologiem. - Zawsze mi powtarza, że jak mi nie pójdzie w polityce, to mogę u niej pracować, jako pomoc dentystyczna - napisał na swojej stronie Nowak.

d2porrb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2porrb