Trwa ładowanie...
d21kdfb
euro
30-12-2008 12:20

Słowacja wchodzi w Nowy Rok z europejską walutą

Witając Nowy Rok, Słowacy pożegnają się zarazem ze swoją walutą, dołączając do Eurolandu. Sondaże przeprowadzone na dwa tygodnie przed wprowadzeniem euro pokazały, że 58% Słowaków jest pozytywnie nastawionych do europejskiej waluty.

d21kdfb
d21kdfb

W 16. rocznicę swej państwowości (1 stycznia 1993 r.) Słowacja stanie się 16. członkiem Eurolandu. Gmach Banku Narodowego w Bratysławie - jeden z najwyższych budynków w słowackiej stolicy - już kilka miesięcy temu otulono transparentem z symbolem euro. Przy dobrej pogodzie widać go aż spod austriackiej granicy.

Euro wprowadzono w wyniku przedsięwzięcia integracyjnego w ramach UE - Unii Gospodarczej i Walutowej. Jest obecnie oficjalną walutą 21 państw, z których 15 należy do Unii Europejskiej. Po dołączeniu Słowacji obie te liczby wzrosną oczywiście o 1.

Kosowo i Czarnogóra wprowadziły euro jednostronnie. Watykan, San Marino, Monako i Andora mają euro z racji unii walutowych z Włochami, bądź Francją lub Hiszpanią.

Słowacja wprowadza euro jako pierwsze państwo byłego bloku wschodniego. Słowacy nie omieszkali odnotować, że w warunkach kryzysu finansowego ich korona - ściśle powiązana z euro w ramach przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty - pozostała stabilna. Kurs wymienny ustalono na poziomie 30,126 korony za 1 euro.

Wraz z 5,5 mln Słowaków strefa euro liczy prawie 329 milionów ludzi.

W ramach przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty Słowacja zgromadziła już ponad 7 miliardów euro w banknotach i 167 milionów euro w monetach. Przygotowano też "pakiety startowe" zawierające 45 słowackich monet euro o nominałach od 0,01 do 2 euro. Pakiet jest wart 16,60 euro, co stanowi równowartość 500 słowackich koron.

d21kdfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21kdfb