Trwa ładowanie...
euro

Słowacy pożegnali koronę i przywitali euro

Punktualnie z wybiciem północy Słowacja weszła do strefy euro. Słowacja stała pierwszym krajem dawnego Bloku Wschodniego i 16 państwem w Europie, w którym zaczęła obowiązywać wspólna waluta.

Share
Słowacy pożegnali koronę i przywitali euro
Źródło: AFP
d4hr0x5

W wystąpieniu przed kamerami telewizji prezes Narodowego Banku Słowackiego Ivan Szramko powiedział, że "wraz z wejściem do strefy euro Słowacja znalazła się w grupie najbardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej".

Pierwszych wypłat z bankomatów dokonano już po północy. Premier Robert Fico podjął sto euro z bankomatu w Urzędzie Rady Ministrów. Podobnie uczynił pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro Igor Barat.

d4hr0x5

Do 16 stycznia na Słowacji będzie jeszcze można płacić w koronach ale tylko banknotami, których wartość nie przekroczy czterokrotnej wartości kupowanego przedmiotu. To znaczy, że za drobne artykuły spożywcze nie można będzie zapłacić banknotem 1000-koronowym. Reszta ma być wydawana już w monetach euro.

Właściciele wielu sklepów postanowili otworzyć je dopiero 17 stycznia argumentując, że nie mają wystarczającej ilości drobnych monet aby wydawać resztę klientom.

Dziś rano kierowcy wielu taksówek postanowili wydawać resztę w koronach, tłumacząc, że nie mają euro. Zamknięte są jeszcze wszystkie poczty. Nie pracują również niektóre stacje benzynowe, ponieważ nie udało się przestawić terminali na euro.

d4hr0x5

Podziel się opinią

Share
d4hr0x5
d4hr0x5