Służby zatrzymały wwóz pomidorów do UE. Oto co odkryto
Na granicy z Chorwacją zatrzymano transport pomidorów pochodzących z Turcji. W owocach znaleziono groźny z punktu widzenia zdrowia człowieka insektycyd indoksakarb, którego użycie zostało zakazane przez Unię Europejską kilka lat temu.
"Pomidory zawierały indoksakarb w ilości 0,27 mg/kg – ppm, w związku z czym nakazano ich całkowite zniszczenie, aby zapobiec ich wprowadzeniu na rynki krajów Wspólnoty" - pisze serwis sadyogrody.pl.
Znaleziony w pomidorach insektycyd pochodzi z grupy oksadiazyn. Oddziałuje on na komórki nerwowe owadów, prowadząc do paraliżu, a w następstwie do śmierci. Z tego powodu w przeszłości środek ten był używany w europejskim rolnictwie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Arabowie już zmienili Zakopane. Prowadzi biznes specjalnie pod nich
UE rozszerza listę zakazanych substancji
W listopadzie 2021 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie, w którym nie zdecydowała się na odnowienie zatwierdzenia indoksakarbu jako substancji czynnej, której wykorzystanie jest dozwolone w preparatach służących ochronie roślin. Powód? Indoksakarb okazał się toksyczny także dla ludzi. U osób, które zetknęły się z tą substancją może wywoływać m.in. bóle głowy i nudności.
Unia zabroniła ostatecznie stosowania środków ochrony roślin zawierających indoksakarb od 20 września 2022 r. Na liście substancji, których Komisja zakazała stosować w ostatnich latach znalazły się także m.in. Bentiawalikarb, Metiram, Klofentezyna i Dimoksystrobina.