Trwa ładowanie...
kraków
08-01-2017 16:11

Smog. Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w Warszawie, Krakowie i Kielcach

Nad wieloma częściami kraju zalega smog. W poniedziałek przejazdy komunikacją miejską w Warszawie, Krakowie i Kielcach będą bezpłatne.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Smog. Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską w Warszawie, Krakowie i KielcachŹródło: PAP, fot: PAP/Tomasz Gzell
dbqesme
dbqesme

Rzecznik prasowy stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział IAR, że ta decyzja ma związek z wysokim poziomem stężenia zanieczyszczeń powietrza. Według prognoz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w poniedziałek skażenie powietrza w stolicy ma znacznie przekroczyć dopuszczalne normy.

- Wszystkich mieszkańców Warszawy zachęcamy, żeby nie korzystali ze swoich samochodów i przesiadali się do transportu publicznego - mówił Bartosz Milczarczyk.
Bezpłatne będą przejazdy wszystkimi środkami transportu publicznego, w pierwszej i drugiej strefie.

Z kolei władze Krakowa wprowadzają darmową komunikację dla kierowców. - Każdy, kto w poniedziałek zostawi samochód w garażu, będzie mógł za darmo jeździć tramwajami i autobusami - mówi IAR Witold Śmiałek, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw poprawy jakości powietrza.

Darmowa komunikacja będzie obowiązywała w poniedziałek przez całą dobę - od północy do północy. Władze Krakowa apelują do mieszkańców o ograniczenie działań, które mogą zwiększyć zanieczyszczenie powietrza.

dbqesme

Także władze Kielc postanowiły wprowadzić w poniedziałek bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich pasażerów. - Zachęcamy do pozostawienia samochodów i korzystania z autobusów miejskich - powiedziała PAP rzeczniczka magistratu Anna Ciulęba,

W niedzielę rano w stolicy województwa świętokrzyskiego odnotowano znaczne przekroczenie norm zanieczyszczeń w powietrzu. Jak wynika z danych pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, w ciągu dnia sytuacja się poprawiła.

Smog warszawski i nie tylko

Od sobotniego wieczora normy stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych są w Krakowie przekroczone kilkukrotnie. Z kolei warszawski ratusz poinformował w niedziele na swoim profilu na Facebooku, że jakość powietrza w mieście nie jest dobra. Według danych pomiarowych, w stolicy odnotowano wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza. Znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5.

W związku z tym zaleca się, aby mieszkańcy bez potrzeby nie wychodzili z domu, a także unikali wszelkiej aktywności na zewnątrz. Zalecenia dotyczą przede wszystkim osób starszych z zaburzeniami układu oddechowego, dzieci i młodzieży poniżej 25. roku życia.
Ratusz zaleca również, aby zamiast przemieszczać się samochodami osobowymi, przesiąść się do komunikacji miejskiej. W związku z tym w poniedziałek będzie można skorzystać z transportu miejskiego za darmo.

dbqesme

Oprócz Warszawy i Krakowa, wysokie stężenie pyłów w powietrzu odnotowano także w innych miastach Polski, między innymi Katowicach i Łodzi.

Z powodu smogu mieszkańcy powinni unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Dotyczy to przede wszystkim osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzieży, seniorów i osób dotkniętych chorobami układu oddechowego i krwionośnego czy chorobami alergicznymi skóry i oczu.

IAR, PAP

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dbqesme
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbqesme