Trwa ładowanie...

SN: zapłatę za wylicytowaną rzecz można przelać w ostatnim dniu terminu

Osoba, która wygrała licytację, może złożyć w banku polecenie przelewu w ostatnim dniu, w którym mija termin zapłaty - orzekł w czwartek Sąd Najwyższy. Taki przelew jest ważny nawet wówczas, jeśli pieniądze zeszły z konta dzień później - wynika z uchwały.

Share
SN: zapłatę za wylicytowaną rzecz można przelać w ostatnim dniu terminu
Źródło: WP.PL
d3omxkb

Uchwała - jak powiedział sędzia Antoni Górski - ma duże znaczenie praktyczne dla wszystkich biorących udział w licytacjach.

Podstawą jej wydania stała się historia mężczyzny, który na licytacji komorniczej kupił mieszkanie w Szczecinie. Najpierw, żeby w ogóle móc wziąć udział w licytacji, zapłacił ponad 7 tys. zł rękojmi, a resztę, czyli ponad 50 tys. zł, miał wpłacić na konto Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum w ciągu dwóch tygodni od wygrania licytacji. Później sąd na jego prośbę wydłużył mu termin do zapłaty o miesiąc.

Mężczyzna złożył w banku zlecenie przelewu brakującej kwoty w ostatnim dniu terminu wyznaczonego przez sąd, ale pieniądze zostały zaksięgowane na koncie sądu dopiero następnego dnia. Z tego powodu szczeciński sąd uznał, że mężczyzna spóźnił się z zapłatą i pozbawił go możliwości kupienia zlicytowanego mieszkania, zwracając mu wpłacone 50 tys. zł.

d3omxkb

Licytant złożył zażalenie na to postanowienie do Sądu Okręgowego w Szczecinie, ale sąd stwierdził, że w tej sprawie istnieją poważne wątpliwości i zwrócił się do Sądu Najwyższego o ich rozstrzygnięcie.

Sąd Najwyższy podjął w czwartek uchwałę, z której wynika, że jeżeli licytant w ostatnim dniu, w którym ma zapłacić cenę za wylicytowaną rzecz, złoży polecenie przelewu, to termin do zapłaty będzie zachowany.

SN nie uzasadnił swojej uchwały. Uzasadnienie przedstawi na piśmie.

d3omxkb

Podziel się opinią

Share
d3omxkb
d3omxkb