Trwa ładowanie...

"Socjalne tornado". Prezydent Nowej Soli ostro o tych, co korzystają z socjalnych zasiłków

Prezydent Nowej Soli nie bawi się w dyplomację, a wpisem na FB podważa sens opieki społecznej w Polsce. Jego ostre słowa wywołały lawinę komentarzy w internecie. Wszystko przez wizytę jednej z mieszkanek w gabinecie prezydenta miasta.

"Socjalne tornado". Prezydent Nowej Soli ostro o tych, co korzystają z socjalnych zasiłkówFot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER
d2k00km
d2k00km

Prezydent Nowej Soli nie bawi się w dyplomację, a wpisem na FB podważa sens opieki społecznej w Polsce. Jego ostre słowa wywołały lawinę komentarzy w internecie. Wszystko przez wizytę jednej z mieszkanek w gabinecie prezydenta miasta.

"Przyszła właśnie do mnie mieszkanka miasta z żądaniem remontu mieszkania komunalnego. Okazało się, że zaległości w opłatach sięgają już 5000 zł, przy ok. 200 zł czynszu miesięcznego. W mieszkaniu mieszka 9 osób, w tym 4 osoby dorosłe, z których żadna nie pracuje" (pisownia oryginalna, red.) - pisze na swoim profilu Wadim Tyszkiewicz prezydent miasta.

Włodarz dodaje, że kobieta nie pracuje i ma trójkę dzieci. Korzysta z pomocy socjalnej i Programu 500+, ale na czynsz pieniędzy nie ma. Co więcej chce, by miasto wyłożyło dodatkowe pieniądze, bo trzeba wymienić dwa piece i wszystkie okna.

Co najbardziej zaskoczyło prezydenta Nowej Soli? Przyczyny, z powodu których ciągle brakuje jej pieniędzy. Oprócz tego, że żadna z dorosłych osób w domu nie pracuje, usłyszał też, że "najstarsza, 57-letnia nestorka rodziny jest chora, ale bez prawa do renty, bo nigdy zajęcia nie miała".

d2k00km

Tyszkiewicz stawia więc pytanie: "jak będą żyły dzieci wychowane w domu, w którym nikt nie pracuje, ale jakoś wszyscy sobie radzą".

I ostro odpowiada: "Czy nie jest tak, że nieprzemyślana, źle kierowana pomoc społeczna prowadzi do dziedziczenia patologii i biedy? Co mam zrobić, wyremontować mieszkanie tej pani za publiczne pieniądze innych ludzi, którzy na swój chleb zarabiają ciężką pracą?" We wpisie przytacza też tekst o niespodziewanych skutkach Programu 500+.

Włodarza miasta bulwersuje fakt, że wymaga się, by pomagać osobom, które nie wykazują chęci do zmiany swojej sytuacji. Dodaje, że sporo "mówiło się o tworzeniu w Polsce klasy średniej, która jest motorem napędowym rozwoju, a dziś tworzy się klasę socjalną."

Tyszkiewicz zadaje też retoryczne pytanie. "Czy rządzący zapominają o tym, że ten, który więcej zarabia, (oprócz kilku procent wyjątków) całe życie się uczył i ciężko pracuje, często po kilkanaście godzin na dobę, w odróżnieniu od tych biednych, często z własnej winy?" Dla niego Polska, która przyzwyczaja ludzi do brania, to "dziwny kraj".

d2k00km

Ostry wpis nie pozostał bez odpowiedzi internautów, którzy podzielili się na dwa obozy.

"Ci co poł zycia sie uczyli, to za czyje pieniadze? Przepraszam też podatników ale do biedy masz jakis pretensje Kto by ciezko pracował gdyby wszyscy byli wykształceni i sami dyrektorzy kto upiekł by Ci chleb?" (pisownia oryginalna, red.) - pyta jedna z internautek.

Inny internauta pisze ostrzej: "Ten artykuł to zwykła szczujnia. Za późno. Badania socjologiczne już wykazały że patologia to 1,5 proc. beneficjentów programu 500 plus" (pisownia oryginalna, red.).

d2k00km

Prezydent Nowej Soli nie pozostawia takich postów bez odpowiedzi.Przykładowo: "wybaczy Pan, ale: 1) nędza rodzi nędzę. Uważa Pan, że młoda (ok. 30 lat) zdrowa, silna kobieta, która nigdzie nie pracuje i nie pracowała, tak jak jej mama, i tak jak prawdopodobnie będą nie pracować jej dzieci, powinna być utrzymywana z publicznych".

Zresztą to nie pierwsza akcja na FB, w której mocno akcentuje swoje poglądy. W lipcu zeszłego roku zaatakował Beatę Szydło, wtedy jeszcze kandydatkę na premier, za to że wystąpiła w jego mieście na tle ruin fabryki - o czym informował tvn24.pl. - Szkoda, że nie sfotografowała się na tle pięknie rozwijającego się miasta, bo zaprzeczyłoby to fałszywej tezie polityków tej partii, że Polska jest w ruinie - grzmiał Wadim Tyszkiewicz, który sympatyzuje z NowoczesnąPL. We wpisie czytamy też, że: szkoda, że przez dwa lata, kiedy PiS był przy władzy, rząd nic nie zrobił dla tego miasta i tej fabryki, dalej rozsprzedając jej majątek. Do czego jeszcze, do jakich kłamstw i manipulacji są gotowi posunąć się politycy oszukując wyborców, żeby dorwać się do władzy? - ostro wytykał Tyszkewicz.
Szkoda, że kandydatka na premiera nie wspomniała, że przez dwa lata, kiedy PiS był przy władzy, rząd nic nie zrobił dla tego miasta i tej fabryki, dalej rozsprzedając jej majątek. Szkoda, że pani Szydło nie sfotografowała się na tle pięknej i rozwijającej się Nowej Soli, bo zaprzeczyłoby to fałszywej tezie polityków tej partii, że Polska jest w ruinie. Do czego jeszcze, do jakich kłamstw i manipulacji są gotowi posunąć się politycy oszukując wyborców, żeby dorwać się do władzy? - wytyka Wadim Tyszkewicz.(http://www.tvn24.pl)
Prezydent Nowej Soli oburzył się na Beatę Szydło, która wystąpiła w jego mieście na tle ruin fabryki: - Szkoda, że nie sfotografowała się na tle pięknie rozwijającego się miasta, bo zaprzeczyłoby to fałszywej tezie polityków tej partii, że Polska jest w ruinie - grzmi Wadim Tyszkiewicz, który sympatyzuje z NowoczesnąPL. - Prezydent sam wskazał nam kiedyś to miejsce jako problemowe - dziwi się jednak Jerzy Materna, poseł PiS.(http://www.tvn24.pl)

d2k00km
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k00km