Trwa ładowanie...

Soros dorzuca 100 mln dolarów dla krajów naszego regionu

Inwestor i filantrop George Soros przekazuje dodatkowe 100 mln dolarów Europie Środkowowschodniej, by złagodzić skutki kryzysu gospodarczego dla biednych, grup wolontariuszy i organizacji pozarządowych - poinformował w piątkowym wydaniu dziennik "Financial Times".

Soros dorzuca 100 mln dolarów dla krajów naszego regionuŹródło: AFP, fot: Stan Honda
d2jnisj
d2jnisj

Inwestor i filantrop George Soros przekazuje dodatkowe 100 mln dolarów Europie Środkowowschodniej, by złagodzić skutki kryzysu gospodarczego dla biednych, grup wolontariuszy i organizacji pozarządowych - poinformował dziennik "Financial Times".

Planowaną dotację Soros ujawnił w udzielonym "FT" wywiadzie, wzywając jednocześnie Unię Europejską, by zwiększyła swą pomoc dla tego regionu, co podziałałoby hamująco na polityczny ekstremizm.

Polityczne ryzyko w tych państwach _ jest bardzo poważne i umacnianie się szowinistycznej, ksenofobicznej skrajnej prawicy budzi niepokój _ - powiedział Soros, nawiązując do zdobycia mandatów w wyborach do PE przez partię Jobbik na Węgrzech, Słowacką Partię Narodową i Partię Wielkiej Rumunii.

d2jnisj

_ UE musi zrobić więcej, jeśli chodzi o zapewnienie pomocy, w tym pomocy finansowej. Zainicjowane na Węgrzech, Ukrainie, Łotwie i w około pięciu innych krajach programy MFW są bardzo surowe pod względem obcinania budżetów. UE musi umocnić poparcie dla wartości UE _ - dodał.

Soros, który od upadku komunizmu przekazał regionowi ponad 3 mld dolarów, wezwał Brukselę, by nie ograniczała swej pomocy do nowych państw członkowskich, jak Polska, lecz wsparła kraje położone dalej, zwłaszcza Ukrainę.

_ Region doznał uszczerbku bez jakiejkolwiek własnej winy, gdyż jest to kryzys, który w istocie powstał na Zachodzie. Sytuacja w regionie skomplikowała się nie z winy tamtejszych rządów, ponieważ obecny kryzys został wywołany na Zachodzie, ale Europa Środkowowschodnia okazała się nim najciężej dotknięta _ - wyjaśnił.

d2jnisj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jnisj