Spada liczba osób uprawnionych do korzystania z Programu "Rodzina 500+". Wszystko dzięki uszczelnieniu systemu
Minister Elżbieta Rafalska przyznała, że spadła liczba dzieci korzystających z pomocy w ramach programu "Rodzina 500+". To efekt uszczelnienia systemy.
Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na koniec grudnia do świadczenia w programie "Rodzina 500+" było uprawnionych 3 mln 654 tysięcy dzieci. Dla porównania, jeszcze pod koniec września ub. r. MPiPS szacowało, że ze świadczenia korzysta ponad 3,99 mln dzieci - około 340 tys. więcej, niż obecnie szacuje ministerstwo - informuje serwis TVN 24 BiŚ.
Spadek liczby beneficjentów związany jest z uszczelnieniem systemu, który jest następstwem pewnych zmian wprowadzonych do programu. Podstawowe założenia nie zmieniły się, a zmiany miały zlikwidować niepożądane zjawiska związane z systemem świadczeń, np. dopasowywanie dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko albo niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka.
Dodatkowe obostrzenia dotknęły osób samotnie wychowujących dzieci. Aby skorzystać ze świadczenia, muszą one mieć ustalone alimenty na rzecz dziecka od drugiego rodzica.
W praktyce doprowadziło to do tego, że z programu wyłączone zostały dzieci, których rodzic z jakiegokolwiek powodu, często niezawinionego, nie mógł dokonać ustaleń z drugim rodzicem. Już jesienią alarmowaliśmy, że sądy rodzinne zostały dosłownie zasypane pozwami o ustalenie alimentów.
Kto inny proceduje wnioski
Od stycznia obsługą wniosków o świadczenia rodzinne i wychowawcze w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zajmują się już nie urzędy marszałkowskie, a wojewódzkie. Z danych Ministerstwa wynika, że marszałkowie przekazali do wojewodów w sumie 242 tys. 313 spraw dotyczących świadczenia wychowawczego i świadczeń rodzinnych (dodatkowo 130 spraw z zakresu zasiłku dla opiekuna, co stanowi najmniejszą skalę spraw). Resort podał, że z przekazanych dokumentów wynika, iż tylko w przypadku 42 proc. wszystkich spraw wszczęto postępowania, a w 57,5 proc. spraw nie podjęto żadnych czynności. - Niewydane decyzje zmniejszają nam ogólną liczbę wypłacanych świadczeń - zastrzegła Rafalska.
Zobacz też: Piechociński: program 500+ jest finansowany kosztem naszej przedsiębiorczości
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego w obszarze świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego z programu "Rodzina 500+" pozwala na udzielenie wsparcia rodzinie bez względu na to, w jakim kraju UE przebywa wnioskodawca, a w jakim pozostali członkowie rodziny.