Trwa ładowanie...

Spada poparcie Brytyjczyków dla gazu łupkowego

Wrześniowe badanie poparcia społecznego dla poszukiwań złóż gazu łupkowego wykazało spadek - po raz pierwszy od ponad roku - informuje The Guardian. Według gazety przyczyną odwrócenia dotychczasowego trendu były masowe protesty przy okazji wierceń poszukiwawczych w południowej części kraju.

Spada poparcie Brytyjczyków dla gazu łupkowegoŹródło: AFP, fot: Janek Skarzyński
d39qsve
d39qsve

Badanie przeprowadza w comiesięcznych odstępach Uniwersytet w Nottingham. Jeszcze w lipcu wykazało ono 61 proc. poparcie dla poszukiwań gazu z łupków. Tymczasem we wrześniu odsetek ten spadł do 55 proc. - jest to pierwszy spadek tego wskaźnika od ponad roku.

Według dziennika, przyczyną spadku poparcia dla gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii były sierpniowo-wrześniowe protesty przy okazji wierceń poszukiwawczych prowadzonych przez firmę Cuadrilla Resources w okolicach miejscowości Balcombe w południowej Anglii.

Masowe protesty ekologów zakończyły się aresztowaniem kilkudziesięciu osób pod zarzutem utrudniania ruchu na drogach wokół miejsca wierceń. Zatrzymana została m.in. parlamentarzystka z ramienia Partii Zielonych Caroline Lucas.

- Taka metoda zwracania uwagi opinii publicznej może być kontynuowana, jeśli przeciwnicy gazu łupkowego nabiorą przekonania o jej skuteczności - komentuje prof. Matthew Humphrey, jeden z autorów badania. Jego zdaniem, w dalszej kolejności może mieć to daleko idące konsekwencje polityczne.

d39qsve

Pomimo tego, z poparcia dla poszukiwań gazu z łupków nie wycofuje się rządząca Partia Konserwatywna. Podczas zakończonej we wtorek konwencji partii w Manchesterze na temat gazu łupkowego wypowiadali się jej liderzy. Według premiera Davida Camerona tereny północno-zachodniej Anglii (okolice Blackpool) mają szansę stać się "europejskim centrum wydobycia gazu łupkowego".

Z kolei według Michaela Fallona, wiceministra ds. energii, w ciągu najbliższych dwóch lat w Wielkiej Brytanii wykonanych może zostać około 40 nowych odwiertów poszukiwawczych.

Z kolei według przeprowadzonego latem przez The Guardian własnego badania, za poszukiwaniami gazu łupkowego opowiedziała się połowa ankietowanych.

d39qsve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39qsve