Trwa ładowanie...
d1cs8h0

Spadają ceny produktów rolnych - MRiRW

21.9.Warszawa (PAP) - Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wynika, że w dniach 07-13.09.br. większość produktów rolnych potaniała. Wzrost cen dotknął...

Share
d1cs8h0

21.9.Warszawa (PAP) - Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wynika, że w dniach 07-13.09.br. większość produktów rolnych potaniała. Wzrost cen dotknął pszenicę konsumpcyjną, mięso wołowe oraz mleko w proszku.

ZBOŻE

W drugim tygodniu września na rynku krajowym zwiększyła się podaż zbóż do skupu, zwłaszcza pszenicy. Prawdopodobnie konieczność uzyskania funduszy na zakup środków produkcji (m.in. nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego, paliwa) zmusiła rolników do sprzedaży ziarna. Mają oni duże zapasy zbóż, gdyż zbiory były obfite. Krajowe zapotrzebowanie na ziarno jest znacznie mniejsze od bieżącej produkcji, co wywiera presję na spadek cen. Jedynie w przypadku pszenicy odnotowano ich wzrost.

d1cs8h0

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 07-13.09.br. za pszenicę konsumpcyjną w skupie średnio w kraju płacono 492ázł/t, tj. więcej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem odpowiednio o ok. 1 proc. i o 6 proc.

Przeciętna cena skupu żyta konsumpcyjnego ukształtowała się na poziomie 249 zł/t, a kukurydzy 548 zł/t, tj. o 4-6 proc. niższym niż tydzień wcześniej i o 9-10 proc. niższym niż przed miesiącem.

Znacznym wahaniom ulegają ceny skupu jęczmienia paszowego, wykazując jednak tendencję do spadku. W dniach 07-13.09.br. przeciętna cena tego ziarna wynosiła 341 zł/t i była o 9 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu i o blisko 1 proc. niższa niż przed miesiącem.

MIĘSO

d1cs8h0

Zgodnie z danymi Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 07-13.09.2009 r. w kraju ceny skupu trzody chlewnej i drobiu były niższe niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem.

Za 1 kg żywca wieprzowego dostawcy otrzymywali średnio 4,80 zł/kg. Za kurczęta typu brojler płacono 3,40 zł/kg, a za indyki 4,74 zł/kg. Natomiast ceny skupu bydła tak jak przed tygodniem wyniosły 4,85 zł/kg. Żywiec wołowy był droższy niż przed miesiącem i, podobnie jak wieprzowy oraz drobiowy, droższy niż rok wcześniej.

MLEKO

Po pięciu tygodniach spadku, wáanalizowanym okresie niewielki wzrost cen odnotowano w zbycie mleka wáproszku. Za odtłuszczone mleko odbiorcy płacili przeciętnie 6,77 zł/kg, wobec 6,73 zł/kg w poprzednim tygodniu. (PAP)

nik/ ana/

d1cs8h0

Podziel się opinią

Share
d1cs8h0
d1cs8h0