ycipk-j48a6l
mieszkanie

Spadek cen? Na utrzymanie mieszkania wydajemy coraz więcej

Czteroosobowa rodzina wydaje już na swoje M ponad 890 złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spadek cen? Na utrzymanie mieszkania wydajemy coraz więcej
(WP.PL, Fot: BGK)
ycipk-j48a6l

Już od trzech kwartałów inflacja pozwala w Polsce o sobie zapomnieć na rzecz deflacji, czyli spadku ogólnego poziomu cen. Taki luksus omija jednak sferę kosztów związanych z utrzymaniem dachu nad głową. Te co prawda powoli, ale nadal rosną - wynika z raportu przygotowanego przez Lion's Bank.

Po raz kolejny ekonomiści spodziewali się mniejszej deflacji, niż sugerował wskaźnik publikowany przez GUS. Zamiast spodziewanych 1,3 proc. deflacja osiągnęła w marcu poziom 1,5 proc. i była jedynie nieznacznie niższa niż odczyt z poprzedniego miesiąca. Deflacja, a dokładnie spadek ogólnego poziomu cen dóbr i usług konsumpcyjnych nie oznacza, jednak że wszystko tanieje. ##Najszybciej rośnie koszt telekomunikacji W ostatnich 12 miesiącach najmocniej podrożały: łączność (2,1 proc. r/r), rekreacja i kultura, edukacja oraz restauracje i hotele (po 1,2 proc. r/r). Więcej niż przed rokiem trzeba też płacić za dobra i usługi zaliczane do kategorii „zdrowie" (1,1 proc. r/r) oraz „mieszkanie" (0,5 proc. r/r).

We wszystkich przywołanych przypadkach wzrosty są niewielkie, ale wyniki te i tak są wyraźnie wyższe niż ogólny wskaźnik deflacji sugerujący przeciętny spadek cen wszystkich dóbr i usług o 1,5 proc. (r/r).

ycipk-j48a6l

Z drugiej strony w marcu mniej trzeba było płacić za: transport (o 9,9 proc. r/r, głównie za sprawą taniejących paliw), odzież i obuwie (0 5,3 proc. r/r) oraz żywność, napoje i tytoń (o 1,5 proc. r/r).

Podziel się

##Deflacja utrzyma się przez cały 2015 rok W najbliższych miesiącach wciąż powinniśmy mieć do czynienia z deflacją. Potwierdza to marcowa projekcja inflacji (NBP) sugerująca, że w całym 2015 roku średni spadek cen będzie na poziomie 0,5 proc. Podobny scenariusz przewidują też eksperci z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), którzy co miesiąc przygotowują prognozę dotyczącą możliwych zmian wskaźnika inflacji (obecnie deflacji).

Opublikowany przez nich Wskaźnik Przyszłej Inflacji w kwietniu co prawda po raz pierwszy od 10 miesięcy zanotował kosmetyczny wzrost, ale wciąż jest to o wiele za wcześnie, aby móc mówić o mającej szybko powrócić inflacji.

ycipk-j48a6l

Nieprzerwanie prognozy te mogą cieszyć zarówno osoby, które chcą zaciągnąć kredyt mieszkaniowy, jak i tych, którzy mają taki dług. Obie grupy mogą korzystać na rekordowo niskim koszcie kredytu hipotecznego co skutkuje nie tylko niskim poziomem comiesięcznych rat, ale też wzrostem zdolności kredytowej, a więc kwoty, którą banki są skłonne pożyczyć. ##890 zł miesięcznie za utrzymanie mieszkania Na koszty utrzymania mieszkania składają się m.in. koszty eksploatacyjne, wywóz śmieci, kanalizacji, energii i wody. Na podstawie tempa wzrostu cen można szacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 890,20 zł.

Podziel się

Wynik ten utrzymuje się od początku 2015 roku, a w perspektywie ostatnich 12 miesięcy podniósł się o 6,2 zł - niby niewiele, ale w tym samym czasie ogólny poziom cen dóbr i usług spadł.

Żywność nie zdrożeje. Nie wszyscy się cieszą:

ycipk-j48a6l


Znajdź najlepszy sposób na sfinansowanie zakupu własnego domu >>

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-j48a6l

ycipk-j48a6l
ycipk-j48a6l