Spadek eksportu i importu powodowany złą sytuacją partnerów handlowych - Sobota z NBP
12.2.Warszawa (PAP) - Spadek eksportu i importu jest pochodną
wpływu negatywnych zjawisk recesyjnych, które mają miejsce u
naszych głównych partnerów handlowych - uważa Józef...
12.2.Warszawa (PAP) - Spadek eksportu i importu jest pochodną wpływu negatywnych zjawisk recesyjnych, które mają miejsce u naszych głównych partnerów handlowych - uważa Józef Sobota, szef Departamentu Statystyki w NBP.
"Obserwując dane, które rejestrujemy w bilanse płatniczym zauważamy negatywny wpływ zjawisk recesyjnych, który ma miejsce u naszych głównych partnerów handlowych. Ten spadek eksportu i importu na to wskazuje, nie jesteśmy całkowicie niewrażliwi na zjawiska zewnętrzne, należało oczekiwać, że z czasem poziom wymiany towarowej z zagranicą będzie ulegał osłabieniu" - powiedział w rozmowie z PAP Sobota.
NBP podał w czwartek, że w grudniu 2008 r. saldo rachunku obrotów bieżących było ujemne i wyniosło 1.920 mln euro. Eksport towarów, w porównaniu z danymi za grudzień 2007 r., zmniejszył się o 16,4 proc., a import towarów zmniejszył się o 13,5 proc.
"Co na pewno warto zauważyć, że pogorszenie się tej dynamiki jest mniejsze, niż w innych krajach, co dobrze świadczy o sile polskiej gospodarki oraz że w obrotach handlu zagranicznego zauważamy pewną symetrię, która oczywiście nie jest pełna, że wraz ze spadkiem eksportu obserwujemy spadek importu, co powoduje, że nie następuje silna zmiana salda obrotów bieżących w kierunku ujemnym" - dodał.
Jego zdaniem wskaźnik ten, w relacji do PKB, pozostaje na wyjątkowo korzystnym poziomie z punktu widzenia analizy bezpieczeństwa zewnętrznego, biorąc pod uwagę podobne wskaźniki w innych krajach regionu.
"Nie ma tutaj innych, zasadniczych przyczyn, które powodowałyby ten spadek eksportu, który odnotowujemy już mniej więcej od trzech miesięcy" - powiedział Sobota.
"Należy pamiętać, że grudzień ma tą cechę charakterystyczną, że on zawsze charakteryzuje się sezonowo większym spadkiem eksportu i importu. Należy na grudzień patrzeć nie jako na wyizolowany punkt, nie tylko na tle innych miesięcy, trzeba go widzieć na tle innych lat. Z reguły poziom wymiany towarowej w grudniu jest niższy od średniej miesięcznej z całego roku, czyli średniej miesięcznej z 11 miesięcy, bez tego grudnia. Jest to ta poprawka na jego sezonowość" - dodał.
Jacek Barszczewski (PAP)
jba/ jtt/