Specjalny lot na całkowite zaćmienie Słońca. Znamy ceny biletów
Szykuje się prawdziwa gratka dla fanów zjawisk atmosferycznych. Już w kwietniu Delta Airlines zorganizuje specjalny lot na całkowite zaćmienie Słońca. Jednak nie każdego będzie stać na zakup biletów.
Astronomowie uważają, że całkowicie zaćmienie Słońca to jedno z najbardziej efektownych zjawisk, jakie można obserwować na Ziemi. Już 8 kwietnia będziemy je podziwiać z Ameryki Północnej.
W związku z tym amerykańskie linie lotnicze Delta Airlines postanowiły zorganizować specjalny lot. "Jeśli kiedykolwiek chciałeś doświadczyć całkowitego zaćmienia Słońca z lotu ptaka, Delta ma dla Ciebie coś w sam raz na kwiecień" - czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej przewoźnika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowy podatek na armię. Czy to dobry pomysł? - Marcin Piątkowski - Biznes Klasa #16
Zaćmienie Słońca z lotu ptaka. Następne za 20 lat
- Zaćmienie z 8 kwietnia będzie ostatnim całkowitym zaćmieniem, jakie zobaczymy nad Ameryką Północną do 2044 r. - przyznał Warren Weston, główny meteorolog Delta Air Lines.
Jak wytłumaczył, najbliższe zaćmienie będzie trwało "ponad dwa razy dłużej niż to, które miało miejsce w 2017 r. Co więcej, "jego trasa będzie prawie dwa razy szersza".
Lot Delta 1218 na całkowite zaćmienie Słońca będzie obsługiwany przez samolot Airbus A220-300, który wystartuje z Austin i poleci do Detroit. Ma dać pasażerom jak największą szansę na obejrzenie zaćmienia Słońca w jego szczytowym momencie.
Linia lotnicza przekonuje, że pasażerowie mogą już szykować się na niezapomniane wrażenia, ponieważ duże okna samolotu zapewnią dobrą widoczność.
Ile kosztuje lot na całkowite zaćmienie Słońca?
RMF FM podaje, że bilety lotnicze na całkowite zaćmienie na pokładzie Delta Airlines kosztują 1129 zł dolarów, czyli ponad 4,5 tys. zł. Można je kupić na stronie internetowej przewoźnika.
- Ten lot jest wynikiem znaczącej współpracy i przykładem ścisłej pracy zespołowej, z której słynie Delta - od wyboru samolotu z większymi oknami po określenie dokładnego czasu odlotu z Austin oraz doświadczeń przy bramce i w powietrzu - stwierdził Eric Beck, dyrektor zarządzający ds. planowania sieci krajowej.
Jak dodał, dzięki zespołom w całej firmie, "pomysł oglądania całkowitego zaćmienia z powietrza stanie się rzeczywistością dla naszych klientów".
Jednak Delta Airlines wskazuje, że poza pasażerami specjalnego lotu także niektórzy podróżującymi innymi samolotami będą mieli okazję podziwiać całkowite zaćmienie Słońca. Chodzi o pięć dodatkowych tras:
- DL 5699, DTW-HPN (z Detroit do White Plains), wylot o 14:59 EST, ERJ-175,
- DL 924, LAX-DFW (z Los Angeles do Dallas), odlot o 8:40 czasu PST, A320,
- DL 2869, LAX-SAT (z Los Angeles do San Antonio), odlot o 9:00 czasu PST, A319,
- DL 1001, SLC-SAT (z Salt Lake City do San Antonio), odlot o 10:08 czasu MST, A220-300,
- DL 1683, SLC-AUS (z Salt Lake City do Austin), odlot o 9:55 czasu MST, A320.
Na czym polega całkowite zaćmienie Słońca?
Doktoranci z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii Uniwersytetu Śląskiego tłumaczą na swoim blogu, że podczas zaćmienia Słońca świeci ono bez zmian, ale na niewielkich obszarach Ziemi jest całkowite lub częściowo zasłonięte przez Księżyc.
Natomiast podczas całkowitego zaćmienia Słońca wokół ciemnej tarczy Księżyca pojawia się promienista, choć delikatna aureola. Doktoranci określili ją jako "koronę słoneczną, której kształt i rozmiary zależą od fazy aktywności Słońca".
Aby w ogóle doszło do zaćmienia Słońca, muszą być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, Księżyc musi być w fazie nowiu. Po drugie, zarówno Księżyc, jak i Słońce muszą znajdować się blisko jednego z węzła orbity Księżyca.
Wyjątkowe zdjęcia zorzy polarnej nad Polską
Niektóre wyjątkowe zjawiska atmosferyczne są czasami widoczne także z polskiego nieba. Jak już pisaliśmy w WP, w listopadzie ubiegłego roku w wielu regionach kraju występowała zorza polarna.
Zjawisko było widoczne m.in. w woj. pomorskim i podkarpackim. Portale społecznościowe zalały wyjątkowe zdjęcia, na których było widać różowe i czerwone łuny na niebie.