Trwa ładowanie...

Split Payment od paru dni obowiązkowy. Kogo dotyczą zmiany?

Split payment lub mechanizm podzielonej płatności (MPP). To system, który już z początkiem listopada może wpłynąć na działalność wielu firm. Na czym polega ten system i kto musi go stosować?

Share
Split Payment od paru dni obowiązkowy. Kogo dotyczą zmiany?
Źródło: Materiały prasowe
dvvlmsj

Split Payment od paru dni obowiązkowy. Podstawowe założenia

Od listopada przedsiębiorcy zobowiązani są do zapłaty faktur w tzw. mechanizmie podzielnej płatności MPP – czyli split payment. Obowiązkowy split payment ma tym samym zastąpić usługi objęte wcześniej mechanizmem odwrotnego obciążenia, wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT.

Oglądaj: Split Payment. Nowy obowiązek dla firm coraz bliżej. Gigantyczne kary za błąd

Sam MPP jest mechanizmem, który ma z założenia zapobiegać wyłudzeniom podatkowym. Sposób jego działania polega na tym, że podczas płacenia faktury na konto sprzedawcy trafia tylko kwota netto.

dvvlmsj

Split Payment od paru dni obowiązkowy. Kogo dotyczą zmiany?

Podatek VAT znajduje się na odrębnym koncie, do którego sprzedający ma tylko ograniczony dostęp. Może z niego wysłać pieniądze tylko w celu opłacenia danin publiczno-prawnych lub przesłać kolejnemu sprzedawcy w łańcuchu dostaw.

Choć split payment obowiązuje w Polsce już od ponad roku, to do tej pory był dobrowolny. Wraz z początkiem listopada stał się jednak obowiązkowy. Sam system w pierwszej kolejności obejmuje tzw. branże wrażliwe, czyli np. handel złomem, metalami, węglem czy sprzętem elektronicznym.

W sumie chodzi o blisko 150 rodzajów transakcji, wymienionych w załączniku 15. do znowelizowanej ustawy o VAT. Istotna jest też wartość transakcji - powyżej 15 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvvlmsj

Podziel się opinią

Share
dvvlmsj
dvvlmsj