Trwa ładowanie...
d2dvpt7
26-02-2016 23:10

Spokojna końcówka tygodnia na Wall Street

Piątek na giełdach w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się od wzrostów, ale w końcówce nastroje nieco się pogorszyły i dzień zamknął się minimalnymi zmianami z lekką przewagą spadków. Lepsze od oczekiwań były dane na temat PKB oraz inflacji PCE w USA.

d2dvpt7
d2dvpt7

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,21 proc. i wyniósł 16 662,23 pkt.

S&P 500 spadł o 0,19 proc. i wyniósł 1 948,05 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,18 proc. do 4 590,47 pkt.

"Myślę, że z powodu opublikowanych rano danych o inflacji PCE mieliśmy dzisiaj w pewnym sensie przełomowy dzień" - powiedział szef zespołu strategii makro ze State Street Global Markets, Lee Ferridge.

d2dvpt7

Jego zdaniem rynek zaczyna się zastanawiać, czy może powinno się ponownie zacząć wyceniać ruchy Rezerwy Federalnej.

Indeks S&P 500 po publikacji lepszych od oczekiwań danych na temat amerykańskiego PKB w czwartym kwartale notował na początku dnia lekkie wzrosty. Piątkowe dane wskazały również na silny wzrost wydatków konsumentów, które wzrosły w styczniu najmocniej od ośmiu miesięcy.

Mocniej od oczekiwań wzrosła inflacja PCE. Wskaźnik ten jest preferowaną przez Fed miarą dynamiki cen i jego wzrost może okazać się argumentem za kontynuacją podwyżek stóp procentowych przez Fed.

Z wyliczeń Bloomberga wynika, że rynek terminowy wycenia obecnie 50-proc. prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku. Przed publikacją piątkowych danych prawdopodobieństwo to było wyceniane na mniej niż 40 proc.

"To są generalnie dobre informacje. Rynki zwykle nie lubią podwyżek stóp procentowych, ale kiedy są one połączone ze wzrostem gospodarczym, to jest to w porządku" - uważa główny strateg rynkowy z Voya Investment Management, Douglas Cote.

d2dvpt7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dvpt7