Sposób na mieszkanie z niskim czynszem. Coraz więcej gmin dołącza
Coraz więcej samorządów zawiązuje Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe - informuje portalsamorzadowy.pl. W ciągu kilku ostatnich miesięcy powstały trzy nowe SIM-y. Budować chcą nawet gminy wiejskie.
SIM-y to spółki zakładane przez samorządy i Krajowy Zasób Nieruchomości, które budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem. Mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą wiązać się tego typu zobowiązaniem.
Jak podaje portalsamorzadowy.pl, dotychczas powstały 33 spółki SIM z udziałem kilkuset samorządów, z czego trzy w ostatnim czasie. To SIM Południowe Podlasie, SIM Ziemi Podkarpackiej i SIM Ziemi Krakowskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nadchodzi rewolucja na rynku nieruchomości. Ceny mogą się zmienić
Chcą budować nawet gminy wiejskie
Jak podaje serwis, SIM Południowe Podlasie ma w planach budowę 500 mieszkań, SIM Ziemi Podkarpackiej - 400 lokali, a SIM Ziemi Krakowskiej - około 100 mieszkań. Tę pierwszą zawiązały w większości gminy wiejskie, które do tej pory nie budowały mieszkań. "Liczą one, że dzięki nowym mieszkaniom z atrakcyjnym czynszem uda im się zatrzymać odpływ mieszkańców i przyciągnąć nowych" - czytamy.
- W gminie mamy duże zapotrzebowanie na mieszkania, jest również wielu przyjezdnych, którzy szukają własnego lokum, stancji, a fizycznie ich nie ma. Tę lukę wypełni budowa mieszkań w ramach SIM - mówi w rozmowie z portalem wójt gminy Janów Podlaski Leszek Chwedczuk.
Z kolei SIM Ziemi Podkarpackiej zawiązały z KZN Rzeszów i Nowa Dęba. - Budownictwo w ramach SIM daje szansę tej części ludzi, która z Rzeszowem chce związać swoją przyszłość, a która w obecnych realiach rynkowych nie może skorzystać z dostępnej na rynku oferty mieszkaniowej - komentuje prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek w rozmowie z portalem.
Z kolei SIM Ziemi Krakowskiej składa się z niewielkich małopolskich gmin, m.in. Skały, której władze liczą, że dzięki nowym mieszkaniom przyciągną nowych, młodych mieszkańców - podaje serwis.
Wkrótce wysyp inwestycji
SIM-y to świeży temat. Jak wylicza portalsamorzadowy.pl, pierwsze budynki w ramach tego rozwiązania dopiero zaczynają powstawać. Część SIM-ów startuje z przygotowywaniem inwestycji. Jest też jednak spora grupa, która w przetargach szuka już wykonawców. A to oznacza, że jeszcze w tym roku może dojść do wysypu nowych budów.
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe stanowią efekt współpracy rządu i zainteresowanych gmin, dzięki której możliwe jest założenie spółki o tej nazwie. Rząd daje gminom tworzącym SIM-y 3 mln złotych z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na objęcie udziałów w spółce SIM. Utworzona spółka dostaje też z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa wsparcie na poziomie 10 proc. wartości inwestycji i 3 proc. z funduszu dopłat z państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego. BGK może też udzielić specjalnie dedykowanego, niskooprocentowanego kredytu - bez marży banku. Krajowy Zasób Nieruchomości może także wnieść do tej spółki nieruchomości, jeżeli gmina ich nie ma.
Lokatorzy mieszkań po okresie kredytowania, które normalnie w banku wynosiłoby 20-30 lat, będą mogli zostać właścicielami mieszkania, a czynsz będzie stanowił rozliczenie.