Spowolnienie gospodarcze szansą na rozwój firmy
Według GUS tempu wzrostu PKB w 2012 roku wyniosło 2 proc. To wynik dużo niższy niż w 2011 roku. Na spowolnienie tempa wzrostu PKB wpłynęło osłabienie popytu wewnętrznego. Co to oznacza dla małej polskiej firmy?
Według PARP rodzime firmy MSP odpowiedzialne są za 48,4 proc. PKB i zatrudniają dwie trzecie aktywnych zawodowo Polaków. PKPP Lewiatan podaje, że co godzinę rejestrowanych jest 166 firm, z czego po trzech latach połowa nadal istnieje i się rozwija. Założyć firmę w czasach wzrostu PKB, to jedno, ale jak rozwijać ją w czasach spowolnienia? Właśnie teraz przedsiębiorcy odczuwają znaczny spadek dynamiki popytu wewnętrznego. To dla MSP poważny problem.
- Jeśli firmy nie przygotują się dobrze do spadku przychodów, muszą liczyć się z tym, że ich pozycja osłabi się, a dalszy rozwój będzie bardzo trudny. Przedsiębiorcy powinni przyjąć aktywną postawę wobec zmian i wyzwań, a przede wszystkim nauczyć się zarządzać firmą w czasach kryzysu – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.
Małe firmy często przyjmują postawę „na przetrwanie” i z opóźnieniem odpowiadają na pojawiające się problemy. Ich reakcja ogranicza się do stopniowej redukcji i zaciskania pasa. Taka strategia może pozwolić przetrwać, zwłaszcza najmniejszym, rodzinnym firmom, ale przecież przetrwanie to nie jedyny cel. Kryzys można obrócić na korzyść przedsiębiorstwa.
Restrukturyzacja, zmiana modelu działania, sięgnięcie po bardziej efektywne źródła, obniżka kosztów to niektóre z nich. – Paradoksalnie, można też zacząć rozwijać nową działalność, ponieważ osłabiają się bariery wejścia, zmieniają się również modele działania innych firm i konsumentów – dodaje Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.
W czasach dobrej koniunktury rynek jest stabilny. Klienci są przyzwyczajeni do współpracy ze stałymi dostawcami. Zajęci obsługą własnych zleceń, nie mają czasu na poszukiwanie nowych rozwiązań. W kryzysie wszyscy są bardziej otwarci na szukanie nowych źródeł dostaw i metod zaspokajania potrzeb, a lojalność klientów spada. Podejmując działania antykryzysowe można wprowadzić alternatywne rozwiązania i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Do tego jednak niezbędna jest gruntowna wiedza z zakresu zarządzania. Gdzie zatem jej szukać?
Akademia PARP udostępnia bezpłatne szkolenie e-learning z zarządzania firmą w sytuacji kryzysu. Szkolenie „Zarządzanie firmą w czasie kryzysu” wyjaśnia mechanizmy działania kryzysów gospodarczych, które mają duży wpływ na sytuację przedsiębiorstwa. Pomoże w restrukturyzacji firmy i podpowie, jak skorzystać na spowolnieniu gospodarczym.
Dla niektórych firm może to być dobry czas na wyjście poza polski rynek. Dziś 46 proc. polskich MSP zajmuje się działalnością eksportową, a polski eksport jest trzy razy większy niż na początku stulecia. Dla tych, którzy chcieliby pójść tym tropem Akademia PARP przygotowała szkolenie „ABC Eksportera”. Szkolenie przedstawia eksport jako wyzwanie, które jest szansą rozwoju dla niewielkich firm. Zawarto w nim praktyczne informacje o sprzedaży towarów i usług w UE i poza jej granice. Uczestnicy poznają specyfikę działalność eksportowej, dowiedzą się jak ją finansować i poszukiwać zagranicznych partnerów.
- Wśród różnych rozwiązań w szkoleniach Akademii PARP znajdują się też podpowiedzi, jak wykorzystać trudne czasy. Firma, która w tym czasie zdecyduje się na rozwój, może taniej i łatwiej pozyskać cenne zasoby – materialne lub ludzkie – mówi Aneta Grzyb-Hejduk z Akademii PARP.
Oprócz tych szkoleń uczestnicy mogą wybierać w Akademii PARP spośród 34 różnych tematów. Wystarczy rejestracja i logowanie pod adresem www.akademiaparp.gov.pl. Mogą korzystać z pomocy ekspertów oraz opiekunów. Każdy absolwent szkoleń Akademii PARP otrzymuje certyfikat, potwierdzający zdobytą wiedzę. W projekcie wzięło już udział ponad 150 tys. uczestników.
Więcej informacji:
< msp@akademiaparp.gov.pl BR> Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)