Trwa ładowanie...

Sprawa Daniela Martyniuka wróci do sądu. Prokuratura zaskarżyła uniewinnienie

Będzie ciąg dalszy procesu 35-letniego syna znanego muzyka disco polo, nieprawomocnie uniewinnionego od zarzutów zniesławienia i znieważenia przez internet sędzi z Białegostoku.

Daniel MartyniukDaniel MartyniukŹródło: Instagram
d3aifbg
d3aifbg

Sprawa dotyczy wpisów w mediach społecznościowych w grudniu 2021 r. po tym, jak przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zapadł prawomocny wyrok skazujący wobec 35-letniego mężczyzny za naruszenie sądowego zakazu kierowania pojazdami. Była to kara 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu, 10 tys. zł grzywny i zakaz przez 6 lat prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Tuż po tym wyroku w mediach społecznościowych ukazały się wpisy z m.in. wulgarnymi treściami pod adresem sędzi białostockiego sądu okręgowego, która skazała tego mężczyznę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

Miał zamieszczać wulgarne wpisy pod adresem sędzi

Jak wynika z wpisów, które w grudniu 2021 r. cytowały media, padły w nich m.in. słowa o sterowaniu prawem, niesprawiedliwym wyroku wydanym prawdopodobnie przez "czystą niechęć do drugiego człowieka". Po wulgarnych epitetach, wpis zakończył się słowami "pilnuj swojego życia, a nie oceniasz innych chamie".

d3aifbg

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej (białostocka się wyłączyła, by nie być posądzaną o brak bezstronności) oskarżyła mężczyznę o zniesławienie i znieważenie sędzi za pośrednictwem "środków masowego komunikowania się" w okresie 7-9 grudnia 2021 r. za pośrednictwem portalu społecznościowego Instagram.

W ocenie śledczych na swoim instagramowym profilu oskarżony zamieścił "znieważające, wulgarne i obelżywe wpisy na temat sędzi oraz pomówił pokrzywdzoną o takie zachowanie i właściwości, które naraziły sędziego na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu".

Proces w pierwszej instancji odbywał się przed Sądem Rejonowym w Zambrowie. Sąd przesłuchał sędzię, której wpisy dotyczyły. Obrona zgłosiła wniosek o przesłuchanie w charakterze świadka ojca 35-latka. Znany muzyk disco polo nie stawiał się jednak na rozprawy, ostatecznie sąd oddalił ten dowód.

d3aifbg

Syn muzyka disco polo niewinny? "Dowodem nie może być screen z internetu"

Oskarżony nie przyznał się do zarzutów. Obrońcy wnioskowali o uniewinnienie twierdząc, że nie ma dowodów, iż to ich klient był autorem wpisów. Prokuratura chciała uznania winy i kary 5 tys. zł grzywny.

W grudniu sąd w Zambrowie 35-latka nieprawomocnie uniewinnił. Uznał, że nie ma jednoznacznych dowodów, iż konto należało do niego i to on był autorem wpisów. Sąd zwrócił uwagę m.in. na to, że nie udało się przeprowadzić oględzin tego konta i uzyskać danych od podmiotu – właściciela Instagrama, co do powiązań oskarżonego z kontem, na którym znalazły się wpisy.

d3aifbg

Prokuratura złożyła apelację, która wpłynęła już do zambrowskiego sądu - poinformował prezes Sądu Okręgowego w Łomży Jan Leszczewski. Po dopełnieniu wszelkich formalności (chodzi o zawiadomienie stron o złożonej apelacji) sprawa trafi do rozpoznania w drugiej instancji właśnie do łomżyńskiego sądu okręgowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3aifbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3aifbg