Trwa ładowanie...
urząd

Sprawdź, jak wypadł twój urząd skarbowy

Najwięcej, bo 2177 kontroli podatkowych, rozpoczął i zakończył w 2007 roku Urząd
Skarbowy Łódź-Widzew. Najdłużej – 4,5 roku, prowadził postępowanie Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Share
Sprawdź, jak wypadł twój urząd skarbowy
Źródło: WP.PL
d3y22d1

Najwięcej, bo 2177 kontroli podatkowych, rozpoczął i zakończył w 2007 roku Urząd Skarbowy Łódź-Widzew. Najdłużej – 4,5 roku, prowadził postępowanie Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze.

Tak jak rolą podatników jest płacenie państwu podatków w należnej wysokości, tak rolą fiskusa i skarbówki jest sprawdzanie, czy i jak wywiązują się z tego obowiązku. Dlatego po raz kolejny oceniamy profesjonalizm i szybkość działania urzędów skarbowych, a w tym roku po raz pierwszy – również urzędów kontroli skarbowej.

Spada kwota nadpłat i wydanych decyzji

W ubiegłym roku na skutek wadliwych decyzji administracji podatkowej (bo uchylonych przez izby skarbowe lub sądy administracyjne) podatnikom zwrócono miliony złotych. WSA i NSA uchyliły 778 decyzji wydanych przez urzędy kontroli skarbowej, przyznając podatnikom prawie 223,6 mln zł. Z kolei wadliwe decyzje urzędów skarbowych kosztowały nas 191,3 mln zł. Niestety, nie zawsze widać winnego – niektóre izby skarbowe nie były w stanie wskazać konkretnego urzędu odpowiedzialnego za konieczność zwrócenia wadliwie pobranych pieniędzy.

d3y22d1

Na szczęście za błędy urzędników skarbowych płacimy coraz mniej – w 2007 r. Skarb Państwa oddał podatnikom o 20 proc. mniej niż w 2006 r., kiedy z państwowej kasy trzeba było zwrócić ponad 244 mln zł. Wyraźnie spada liczba wydawanych przez fiskusa decyzji. Przykładowo II US w Kielcach wydał w 2007 r. 5007 decyzji podatkowych, czyli o 60,37 proc. mniej niż w 2006 r. O ponad połowę mniej decyzji wydano też w US w Szczecinku (2588 w 2007 r. wobec 5404 w 2006 r.). Choć były i takie urzędy, w których ta liczba nieznacznie wzrosła – np. w US w Parczewie o 2,83 proc. Jedynie US w Łęcznej jako jedyny w kraju niemal potroił liczbę decyzji – z 860 w 2006 r. do 2587 w 2007 r.

Pierwszy i ostatni w tym zestawieniu urząd skarbowy dzieli kilkanaście tysięcy decyzji podatkowych wydanych w ciągu minionego roku. Najwięcej, bo 15 827, wydał ich US w Nowym Sączu, najmniej – Warmińsko-Mazurski US w Olsztynie (87). Znajdujące się również w ogonie zestawienia Świętokrzyski US w Kielcach i Opolski US w Opolu wydały odpowiednio 181 i 182 decyzje podatkowe.

Wciąż zbyt długie kontrole

Niekwestionowanym liderem tegorocznego rankingu w kategorii kontroli podatkowych wszczętych i zakończonych w 2007 r. jest Urząd Skarbowy Łódź-Widzew, ponieważ przeprowadził ich w sumie 2177. Najdłuższe, bo trwające cztery lata i sześć miesięcy, postępowanie podatkowe prowadził US Kraków-Podgórze.

_ Czas trwania postępowań oraz odsetek uchylanych decyzji to najsłabsza strona działania organów podatkowych w 2007 r. Czas od wszczęcia postępowania do momentu wydania decyzji wielokrotnie przekracza ustawowy termin na załatwienie sprawy. Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że postępowanie jest w praktyce jeszcze dłuższe, ponieważ czas kontroli formalnie nie jest wliczany do trwania postępowania. Kontrola poprzedza bowiem zazwyczaj jego wszczęcie. Również odsetek uchylanych decyzji jest wysoki _– uważa Ireneusz Krawczyk, radca prawny, partner w Ożóg i Wspólnicy.

Jak twierdzi, wytłumaczeniem tego nie może być uchylanie decyzji z powodów proceduralnych, jak to zazwyczaj argumentują organy podatkowe.
_ Należy mieć świadomość, że decyzja, która jest uchylana przez sąd, jest decyzją naruszającą prawo, a więc bezprawną _ – dodaje.

Grażyna J. Leśniak

d3y22d1

Podziel się opinią

Share
d3y22d1
d3y22d1