Trwa ładowanie...
sprzątaczka praca
28-11-2013 08:52

Sprzątaczka tak samo ceniona jak dyrektor

Bardziej cenimy lekarzy niż pielęgniarki, prestiż pracy sprzątaczki i dyrektora dużego przedsiębiorstwa jest podobny, a wykwalifikowany robotnik cieszy się cztery razy większym poważaniem niż działacz partii politycznej. CBOS ogłosił wyniki badania "Prestiż zawodów 2013".

Sprzątaczka tak samo ceniona jak dyrektorŹródło: © ipag - Fotolia.com
d36cbqh
d36cbqh

Z ankiety wynika, że ankietowani Polacy najbardziej szanują pracę strażaków. Duże poważanie ma ona u 87 procent badanych. Dużym prestiżem cieszą się także profesorowie uniwersyteccy, wykwalifikowani robotnicy tacy jak tokarze i murarze, oraz górnicy. O wszystkich tych zawodach pozytywnie mówi co najmniej czterech na pięciu respondentów. Niezmiennie wysokim prestiżem cieszą się w społeczeństwie nauczyciele, adwokaci i lekarze, choć tych ostatnich wyprzedzają pielęgniarki.

Nie jesteśmy zbyt łaskawi dla przedstawicieli biznesu i sektora finansowego. Właściciel dużej firmy przegrywa w rankingu poważania społecznego z rolnikiem, dyrektor tylko o punkt wyprzedza sprzątaczkę, a makler zajmuje czwarte miejsce... od końca. Gorzej oceniamy tylko radnych gminnych, posłów na Sejm i działaczy partii politycznej.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-12 sierpnia 2013 roku na liczącej 904 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(AS)

d36cbqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36cbqh