Trwa ładowanie...

Sprzedawcy będą mogli wybrać, którą kartę płatniczą akceptują

Resort finansów zamierza uregulować kwestie płatności kartą i opłat z tym związanych, by były one niższe. Wśród propozycji zmian, zawartych m.in. w ustawie o usługach płatniczych, jest obowiązek informowania klienta o ponoszonych przez sprzedawcę opłatach. Właściciele punktów handlowych zyskaliby również prawo decydowania, czy daną kartę chcą akceptować.

Share
Sprzedawcy będą mogli wybrać, którą kartę płatniczą akceptująFot: TIM SLOAN/AFP
d3zef00

Negocjacje w sprawie obniżenia opłaty interchange, w których brali udział m.in. bankowcy, akceptanci kart płatniczych i organizacje kartowe, trwały od października ubiegłego roku. Chociaż zakończyły się kilka tygodni temu, wciąż nie ma zgody wśród uczestników rynku, na to, czy i w jakim tempie powinna nastąpić obniżka stawek.

- Ministerstwo Finansów już w takcie prac zespołu analizowało różne rozwiązania, przyglądało się rozwiązaniom stosowanym zarówno w Polsce, jak i w innych państwach, chociażby Unii Europejskiej - zapewnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria rzeczniczka resortu. - Chociaż liczyliśmy, że dojdzie do porozumienia, bo najlepszym i najskuteczniejszym sposobem byłoby samoregulowanie tej kwestii.

Podmioty, które brały udział w pracach zespołu przy Narodowym Banku Polskim, miały czas do 15 lipca na złożenie deklaracji, czy chcą uczestniczyć w "Programie redukcji opłat kartowych w Polsce". Zrobili to nieliczni.

d3zef00

- Narodowy Bank Polski stoi na stanowisku, że osiągnięcie obniżek opłat interchange jest obecnie możliwe jedynie w drodze regulacji ustawowej i wynikających z niej indywidualnych decyzji organizacji płatniczych - napisano w komunikacie NBP.

Sprawą zajmie się teraz resort finansów. Jak zapewniają jego przedstawiciele, prace idą pełną parą. Nowelizacją ustawy o usługach płatniczych ma jeszcze w lipcu zająć się Rada Ministrów. Poza tym Ministerstwo pracuje również nad kompleksowym projektem regulacji w tej dziedzinie.

Opłaty interchange w Polsce są dziś na bardzo wysokim poziomie 1,6 proc., podczas gdy średnia unijna to 0,6 proc. Zdaniem ekspertów hamuje to rozwój sieci miejsc, gdzie możliwa jest płatność kartą.

W ostatnim czasie swoje propozycje zmian w systemie przedstawili m.in. PiS, PSL czy Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

d3zef00

- Trudno na razie mówić o terminach, kiedy projekt ustawy obniżającej opłatę interchange mógłby trafić na Radę Ministrów. To są projekty poselskie, więc zależą m.in. od harmonogramu prac parlamentu i Rady Ministrów - mówi Małgorzata Brzoza. - My oczywiście do wszystkich propozycji się odniesiemy i przedstawimy na ich podstawie nasze stanowisko.

Zgodnie z wstępnymi postulatami NBP, obniżanie opłaty od płatności kartą, powinno następować stopniowo. Pierwsza obniżka do poziomu 1,1 proc. miałaby nastąpić od 1 stycznia 2013 roku, a do 2017 roku interchange w Polsce oscylowałoby wokół średniej unijnej.

d3zef00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zef00
d3zef00