Sprzedaż karmy. UOKiK stawia firmie zarzuty
Sprzedaż karmy dla psów i kotów marki Empire w internecie mogła być prowadzona niezgodnie z przepisami dot. ochrony konkurencji - poinformował we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes UOKiK postawił zarzuty spółce Empire Brands i dwóm osobom zarządzającym firmą.
We wtorkowym komunikacie Urząd poinformował, że Empire Brands sprzedająca karmę dla psów i kotów, pod marką Empire, prowadzi sprzedaż detaliczną za pośrednictwem własnego sklepu internetowego i platformy Allegro oraz hurtową, w formie wysyłkowej do gabinetów weterynaryjnych i sklepów zoologicznych, które następnie sprzedają produkty stacjonarnie lub online.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koniec z nabieraniem klientów. Nowy rok i nowe przepisy to prawdziwa rewolucja
Z informacji UOKiK, uzyskanych m.in. podczas przeszukania w siedzibie Empire Brands, wynika, że spółka mogła m.in. w rozmowach telefonicznych oraz w korespondencji mailowej ustalać ze sprzedawcami ceny detaliczne karmy Empire w internecie. Taka praktyka mogła trwać od 2016 r.
Efektem podejrzewanego porozumienia mogło być stosowanie identycznych cen karmy Empire w internecie przez spółkę i wszystkich sprzedawców detalicznych prowadzących sprzedaż internetową. Tym samym konsumenci nie mogliby kupić tych produktów taniej - wskazał prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.
Przypomniał, że zgodnie z prawem ochrony konkurencji każdy ze sprzedawców powinien mieć swobodę kształtowania cen i konkurowania nimi o klienta. Ustalanie sztywnych i minimalnych cen jest zabronione - podkreślił.
UOKiK podał, że pracownicy Empire mogli monitorować, czy ustalenia dotyczące cen są przestrzegane. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby sprzedawać karmę w internecie taniej - jak wskazał Urząd - mogli być wzywani do zmiany cen, następnie mogłyby im grozić kary w postaci zmiany form płatności, ograniczenia dostępu do promocji czy stosowania dla nich wyższych cen hurtowych.
Zarzuty naruszenia konkurencji otrzymała spółka Empire Brands oraz dwie osoby z kierownictwa firmy. Menadżerowie mogli m.in. wysyłać wiadomości mailowe, w których dokonywano lub realizowano ustalenia, a także wydawać polecenia służbowe swoim pracownikom dotyczące kontroli cen stosowanych przez sprzedawców detalicznych w internecie - informuje UOKiK.
Jak dodał, za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. obrotu, a menadżerom - do 2 mln zł.
Świadek koronny i sygnalista. UOKiK liczy na współpracę
UOKiK przypomniał, że dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar (leniency). Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz osobom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia kary pieniężnej.
Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z Prezesem UOKiK w charakterze świadka koronnego oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia. Przedsiębiorców i menadżerów zainteresowanych programem łagodzenia kar zachęcamy do kontaktu z Urzędem - poinformował Urząd.
Jak wskazał, pod numerem telefonu: 22 55 60 555 prawnicy UOKiK odpowiadają na pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe.
UOKiK prowadzi też program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów. Można to zrobić za pomocą formularza pod adresem konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/. Urząd zapewnił, że europejski system zapewnia całkowitą anonimowość, także wobec Urzędu.