Sprzęt za 130 tys. euro do kształcenia mechatroników
Pracownie wyposażone w specjalistyczny, wart
ponad 130 tys. euro, sprzęt do nauki zawodu mechatronika, otwarto
w piątek w Zespole Szkół w Chocianowie (Dolnośląskie). Dzięki
nauce zawodu w nowoczesnych pracowniach symulacyjnych uczniowie
mają szansę sprostać wymaganiom stawianym przez pracodawców
działających w pobliskiej specjalnej strefie ekonomicznej.
Jak poinformował w piątek wicestarosta polkowicki, Kamil Ciupak, wyposażenie pracowni kupiło starostwo polkowickie, które na ten cel uzyskało dotację ze środków Unii Europejskiej.
_ Wszystko po to, aby uczniowie w praktyce poznali poszukiwany przez tutejsze firmy zawód mechatronika. Po otwarciu pracowni jesteśmy jedną z najlepiej wyposażonych szkół w kraju, kształcących w tym zawodzie _ - podkreślił Ciupak.
Mechatronik to połączenie elektronika i mechanika z kształceniem w takich dziedzinach jak automatyka i pneumatyka.
Szkoła w Chocianowie, realizując autorski program, już w 2003 roku zaczęła kształcić młodzież na nowym kierunku, dostosowując system kształcenia do lokalnego rynku pracy i ściśle współpracując przy tym z tutejszymi zakładami pracy.
_ Nasza oferta edukacyjna była odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez podmioty działające w polkowickiej podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zwłaszcza przez Volkswagen Motor Polska oraz kooperującą z nim firmę Sitech. Dzięki naszym staraniom oraz zabiegom innych szkół, w zeszłym roku w rejestrze zawodów oficjalnie pojawił się nowy zawód - mechatronik _ - wyjaśnił wicestarosta.
Młodzież z powiatu polkowickiego, która najpierw jeździła na praktyki do niemieckich ośrodków kształcenia zawodowego prowadzonych przez firmę Volkswagen, teraz może na miejscu zdobywać kwalifikacje niezbędne do wykonywania zawodu wymaganego przez niemieckich pracodawców.
_ Obecnie w naszym technikum na kierunku mechatronik uczy się blisko 140 uczniów _ - powiedział dyrektor zespołu Szkół w Chocianowie, Zdzisław Mazur. Dodał, że teraz dzięki nowoczesnym pracowniom uczniowie mogą na miejscu zdobywać potrzebną wiedzę oraz umiejętności.
_ Zajęcia praktyczne mogą się odbywać w warunkach zbliżonych do tych, z jakimi przyszli pracownicy zetkną się na rzeczywistych stanowiskach pracy _ - powiedział dyrektor.
Wyjaśnił, że symulatory pozwalają uczniom np. ćwiczyć programowanie specjalistycznych maszyn. _ W normalnych warunkach w szkole praktyka taka nie byłaby możliwa. Natomiast praktyki w zakładach pracy trwają zazwyczaj jedynie miesiąc i okres ten jest niewystarczający na zdobycie umiejętności na różnych stanowiskach pracy _ - podkreślił Mazur.
Dodał, że nacisk położono na wykształcenie umiejętności programowania sterowników (tzw. PLC) i tworzenie programów sterowania robotami przemysłowymi.
Projekt "Modernizacja oferty edukacyjnej Zespołu Szkół w Chocianowie - mechatronik - zawód z przyszłością" finansowany był z programu "Wsparcie na Modernizację Oferty Edukacyjnej Phare 2003. Promocja zatrudnienia i rozwój zasobów ludzkich". Grant unijny opiewał na 100 tys. euro, a wkład własny powiatu wyniósł 33 tys. euro. W ramach przedsięwzięcia zakupiono m.in. zestawy dydaktyczne, robota dydaktycznego do nauki podstaw mechatroniki, pneumatyki, elektropneumatyki, sensoryki; urządzenia zainstalowano oraz ubezpieczono.