Trwa ładowanie...

Spuścił rottweilera i owczarka na inspektora pracy

W trakcie kontroli piekarni w Olefinie w woj. małopolskim pracodawca zamknął na terenie swojej posesji inspektora pracy i spuścił ze smyczy rottweilera oraz owczarka niemieckiego. Inspektor powiadomił policję i złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Sąd skazał pracodawcę na karę grzywny w wysokości 600 zł - donosi "Gazeta Prawna".
Share
Spuścił rottweilera i owczarka na inspektora pracy
Źródło: Jupiterimages
du3460b

W ubiegłym roku tylko 10% z blisko tysiąca zawiadomień o popełnieniu przestępstwa przez pracodawców, które zostały złożone do prokuratury przez inspektorów pracy, znalazło finał w sądzie - wylicza "Gazeta Prawna".

Prokuratura wszczęła postępowania w 229 przypadkach, a 248 spraw umorzyła. Sądy, do których trafiły 94 sprawy, wydały wyroki tylko w 19 sprawach, skazując 11 osób na grzywny, a 7 osób na karę pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Niski wymiar kar, przewlekłość procedury oraz umarzanie postępowań powodują, ze pracodawcy, którzy utrudniają lub udaremniają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, często czują się bezkarni.

W efekcie tracą na tym pracownicy, bo pracodawcy mogą najpierw łamać ich prawa, a w przypadku próby kontroli ze strony PIP zacierać ślady bezprawnych działań.

du3460b

Podziel się opinią

Share
du3460b
du3460b