Środowa decyzja RPP początkiem cyklu obniżek stóp proc. - prezes NBP (opis)
07.11. Warszawa (PAP) - Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych w listopadzie o 25 pb jest początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, a prawdopodobieństwo obniżki stóp...
07.11.2012 | aktual.: 07.11.2012 17:08
07.11. Warszawa (PAP) - Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych w listopadzie o 25 pb jest początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, a prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w grudniu jest dość znaczne - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka.
"Tak, dzisiejsza decyzja jest początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej" - powiedział Belka na konferencji po posiedzeniu RPP.
"Podzielam opinię, czy też utożsamiam się z przygotowaną przez Instytut Ekonomiczny projekcją inflacji i PKB. Trudno, żeby było inaczej" - dodał.
Pytany jakie jest prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych na kolejnym, grudniowym posiedzeniu, odpowiedział: "Dość znaczne".
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,50 proc. w skali rocznej. W komunikacie po posiedzeniu Rada poinformowała, że obniży stopy kolejny raz, jeśli napływające dane potwierdzą trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia presji inflacyjnej będzie ograniczone.
Prezes dodał również, że decyzja RPP o obcięciu stóp procentowych o 25 pb, a nie mocniej, jest podyktowana nadal wysoką inflacją.
"Podstawowym czynnikiem jest to samo co miesiąc temu, że bieżąca inflacja jest bardzo wysoka" - podkreślił Belka.
Dodał, że dla większości członków Rady niebezpieczeństwem jest utrzymywanie się realnych stóp procentowych na niskim poziomie.
"Dla większości członków Rady niebezpieczeństwem jest utrzymywanie się realnych stóp procentowych na niskim poziomie, niskim historycznie" - powiedział.
Szef banku centralnego poinformował również, że RPP nie obawia się wpływu swojej decyzji na kurs złotego.
"Złoty kształtuje się pod wpływem wielu różnych czynników, ale w niewielkim stopniu pod wpływem zmian stopy procentowej, czego dzisiejsze zachowanie złotego jest najlepszym dowodem" - powiedział Belka.
jba/ fdu/ bg/ asa/ jtt/