Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
frank

Stabilizacja na złotym pod koniec tygodnia

Piątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację lekkiego wzrostu wyceny polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1974 PLN za euro, 3,0481 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4475 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu zanotowały sesję podwyższonej zmienności, ostatecznie jednak zamykając się na poziomie 4,232% w przypadku 10 YT.

Share
Stabilizacja na złotym pod koniec tygodnia
Źródło: DM BOŚ
d3bp3bo

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło kontynuację odreagowania na kwotowaniach. Polska waluta korzystała z udanej aukcji długu (4,8 mld PLN) oraz wypowiedzi przedstawiciela RPP dla WSJ. A. Bratkowski w wywiadzie dla amerykańskiej dziennika stwierdził, że podwyżki stóp są możliwe jeszcze w IV kw. Scenariusz ten wydaje się mało prawdopodobny jednak potwierdza, że bazowym założeniem pozostaje rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp w okolicach I kw. 2015r. Wpływ działań FED’u, podobnie jak poprzednio, miał raczej ograniczony charakter i doprowadził jedynie do intra-sesyjnych spadków na złotym. Kluczowym dla nastrojów na polskiej walucie pozostaje rozwój sytuacji na Ukrainie, która stanowi w dalszym ciągu główny czynnik ryzyka dla walut CEE. Dodatkowo ograniczeniu umocnienia tychże walut w trakcie dzisiejszej sesji nie sprzyjać będzie koniec tygodnia zwyczajowo związany z zamykaniem pozycji na bardziej ryzykownych aktywach.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS opublikuje dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w marcu. Dodatkowo zaplanowana jest publikacja opracowania dotyczące wyników finansowych przedsiębiorstw niefinansowych w 2013r. Ww. publikacje zostaną jednak pominięte przez rynki, gdzie inwestorzy czekać będą na zaplanowane na koniec tygodnia wystąpienia przedstawicieli FED, co pozwoli rzucić więcej światła na ostatnią jastrzębią deklaracje J. Yellen.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy umocnienie złotego wobec euro oraz franka, czyli par, które najmocniej rosły w ciągu ostatnich tygodni. USD/PLN utrzymuje wcześniej zarysowaną konsolidację sugerując obniżenie zmienności pod koniec tygodnia.

Konrad Ryczko Analityk Makler Papierów Wartościowych

d3bp3bo

Podziel się opinią

Share
d3bp3bo
d3bp3bo