Trwa ładowanie...
d37q1pv

Stabilizacja stóp proc. i poprawa efektywności zapewni odpowiednią rentowność bankom - S&P

03.03. Warszawa (PAP) - Stabilizacja stóp procentowych i koncentracja banków na poprawie efektywności pozwoli krajowemu sektorowi bankowemu pokazać odpowiednią rentowność w 2014...

Share
d37q1pv

03.03. Warszawa (PAP) - Stabilizacja stóp procentowych i koncentracja banków na poprawie efektywności pozwoli krajowemu sektorowi bankowemu pokazać odpowiednią rentowność w 2014 roku - ocenia S&P.

"Naszym zdaniem polski sektor bankowy pokaże odpowiednią rentowność i kapitalizację w 2014 r., dzięki profilowi finansowemu i zbalansowanemu modelowi biznesowemu" - napisano w raporcie.

W ostatnich dwóch latach spowolnienie gospodarcze i niższe marże odsetkowe przekładały się na rentowność i jakość aktywów polskich banków, ale presja ta powinna się zmniejszać w czasie.

Zeszłoroczne obniżki stóp procentowych naruszyły rentowność sektora. S&P spodziewa się jednak, że stabilizacja stóp i wysiłki banków nakierowane na poprawę efektywności operacyjnej mogą pomóc im odzyskać odpowiednią zyskowność w 2014 roku.

d37q1pv

S&P spodziewa się, że banki zoptymalizują koszty, by złagodzić efekt niższych zarobków i pozostać odpowiednio zyskownymi w najbliższych dwóch latach.

Zdaniem agencji trwający proces konsolidacji wzmocni polski sektor bankowy.

Potencjalne ryzyko pogorszenia koniunktury w gospodarce może skomplikować sytuację. Ryzyko kredytowe polskich banków może się pogorszyć, jeśli spowolnienie gospodarcze będzie bardziej długotrwałe niż obecnie się przewiduje.

Ponadto wysoka ekspozycja banków na ryzyko walutowe może pogorszyć jakość ich aktywów. S&P wskazuje też, że uzależnienie polskiego sektora bankowego od finansowania zewnętrznego jest wyższa niż w wielu innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zachodnie banki powinny, według S&P, wspierać polskie spółki zależne ze względu na dobre perspektywy gospodarcze Polski. (PAP)

morb/ jtt/

d37q1pv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q1pv