Trwa ładowanie...
d3fgava
02-03-2016 11:29

Stilnovisti: Kategoria whisky wzrosła wolumenowo o 60% w ciągu czterech lat

Warszawa, 02.03.2016 (ISBnews) - W ujęciu wolumenowym kategoria whisky wzrosła na polskim rynku o ponad 60% na przestrzeni ostatnich czterech lat. Polskie gospodarstwa kupują whisky przeciętnie 3 razy w roku, wynika z raportu przygotowanego przez firmę Stilnovisti.

d3fgava
d3fgava

"Według International Wine & Spirit Research (IWSR) jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się krajów pod względem konsumpcji whisky. W okresie listopad 2014-październik 2015 produkt z kategorii whisky przynajmniej raz zakupiło 17,5% polskich gospodarstw - wynika z danych GfK Polonia. W ujęciu wolumenowym kategoria wzrosła o ponad 60% na przestrzeni ostatnich czterech lat. Polskie gospodarstwa kupują whisky przeciętnie 3 razy w roku. Podczas pojedynczej wizyty w sklepie na whisky wydają średnio 55,30 zł" - czytamy w raporcie.

W raporcie podano także, że szkocka whisky zyskuje na popularności również w światowych kręgach kolekcjonerskich. Dane dostarczone przez Rare Whisky 101 - brokera inwestycyjnego i analityka whisky - pokazują, że wartość butelek szkockiej whisky sprzedanych na aukcjach w Wielkiej Brytanii, wzrosła przez rok o prawie 70%, wynosząc 7,7 mln GBP. Z kolei w ciągu sześciu lat zwiększyła się ona aż o 209%. Polacy również coraz więcej inwestują w alkohole - obecnie znajdujemy się w czołówce krajów europejskich - łącznie ulokowaliśmy już w ten sposób ponad 150 mln zł. Poza inwestycjami w butelki na rynku popularne jest inwestowanie w całe beczki złotego trunku.

"Długoterminowe prognozy wskazują na kolejne mocne wzrosty sprzedaży whisky single malt oraz stabilne kilkuprocentowe roczne wzrosty whisky typu blended czy tańszych burbonów. International Wines and Spirits Record także widzi perspektywy w jasnych barwach. Ostatnio prognozy wskazują na wzrost wielkości sprzedaży o 9% w latach 2014-2018" - podano także.

Szkocka whisky dostarczana jest do prawie 200 rynków na całym świecie, wartość eksportu wynosi około 4 mld GBP rocznie. Złoty trunek przynosi prawie 5 mld GBP rocznie dochodu gospodarce Wielkiej Brytanii.

(ISBnews)

d3fgava
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fgava