Stopy procentowe w Polsce na tle krajów zachodniej Europy są wysokie

Przewidywanie decyzji Rady Polityki Pieniężnej jest ostatnio coraz łatwiejsze. Obecne pozostawienie stóp procentowych bez zmian przewidywali niemal wszyscy analitycy. Nie powinna taka sytuacja nikogo dziwić, skoro sami członkowie Rady powtarzają, że nie zamierzają podejmować żadnych decyzji w sprawie stóp w pierwszej połowie 2014

Podwyżka stóp procentowych dopiero jesienią 2014?

Przewidywanie decyzji Rady Polityki Pieniężnej jest ostatnio coraz łatwiejsze. Obecne pozostawienie stóp procentowych bez zmian przewidywali niemal wszyscy analitycy. Nie powinna taka sytuacja nikogo dziwić, skoro sami członkowie Rady powtarzają, że nie zamierzają podejmować żadnych decyzji w sprawie stóp w pierwszej połowie 2014, a obecny poziom zostanie zachowany prawdopodobnie do końca 2014 roku.

Dlaczego stopy procentowe nie spadają?
Pytanie to jest często zadawane przez osoby mające kredyty w złotówkach, które są zainteresowane jak najniższym poziomem stóp, co korzystnie przekłada się na raty ich kredytów. Co ciekawe, nie są to tylko życzenia, ale realne podstawy krótkoterminowe do podjęcia takich działań. Inflacja w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej celu inflacyjnego NBP, a jej projekcje nie wskazują na gwałtowny wzrost w nadchodzących miesiącach. Dodatkowo gospodarka mimo licznych prognoz, wcale nie przyspiesza tak bardzo. Dlaczego zatem Rada nie obniżyła stóp? Wynika to z lęku przed utratą zaufania rynków, kiedy będzie żonglować stopami na zmianę je podnosząc i obniżając. Dodatkowo obniżanie stóp może doprowadzić do pułapki zadłużenia, kiedy gospodarka przyspieszy, a stopy procentowe będące kosztem kredytu wzrosną.

Skoro i tak wszyscy oczekują podwyżek, to dlaczego nie teraz?
To pytanie również nie jest pozbawione zupełnie sensu. Przyczyną wielu problemów gospodarczych w dzisiejszym świecie jest zbyt łatwy dostęp do kredytów, który w wyniku różnych okoliczności - w tym np. wzrostu stóp procentowych czy zawirowań gospodarczych - staje się potem niespłacalny. W sytuacji, gdy na rynku jest dużo taniego pieniądza, rośnie skłonność do ryzyka i spekulacji. Jak kończy się inwestowanie w ryzykowne aktywa na kredyt, wiemy bardzo dobrze od co najmniej 5 lat. Stopy procentowe w Polsce na tle krajów zachodniej Europy i tak są dość wysokie, są wyższe o 2 punkty procentowe od Wlk. Brytanii i Szwajcarii oraz o 2,25 punktu procentowego od Unii Europejskiej. W efekcie wspomniane ryzyka są mniejsze, a zbyt szybkie podnoszenie stóp wpłynie negatywnie na akcję kredytową, co z pewnością wpłynie niekorzystnie na wzrost gospodarczy.

Maciej Przygórzewski, senior FX Dealer w Internetowykantor.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)