Trwa ładowanie...

Straż Miejska krokami szacowała odległości. Komendant z mandatem

Kieleccy funkcjonariusze nie mają lekkiego życia z Obwodowym Urzędem Miar.

Share
Straż Miejska krokami szacowała odległości. Komendant z mandatemFot: jmv/flickr (CC BY 2.0)
dep7vw5

Jeden zmierzył "na oko", drugi krokami. Strażnicy miejscy z Kielc szczerze przyznawali w sądzie, że wystawili mandat za parkowanie zbyt blisko skrzyżowania, choć nie użyli przy tym żadnego urządzenia do pomiaru. Do tego część miarek, które miała ma stanie kielecka straż, nie była zalegalizowana. W efekcie Obwodowy Urząd Miar nałożył na komendanta 400 złotych mandatu.

Sprawę opisywała kielecka "Wyborcza". Wszystko zaczęło się w lutym tego roku, kiedy Igor Włoch dostał od strażników mandat za parkowanie zbyt blisko przejścia dla pieszych.

Na pytanie, jak ta odległość została zmierzona, Włoch odpowiedzi nie dostał. Ze sprawą poszedł więc do sądu, gdzie po zeznaniach funkcjonariuszy okazało się, że odległości nie mierzyli, a po prostu oszacowali - mniej więcej na 7-8 metrów od skrzyżowania.

Powołany przez sąd biegły stwierdził z kolei, że odległość ta była o 26 centymetrów większa od przepisowych 10 metrów i Włocha uniewinnił. Ten ostatni poszedł za ciosem i zapytał Obwodowy Urząd Miar, czy strażnicy miejscy mogą zgodnie z prawem mierzyć odległości krokami. Odpowiedź brzmiała, że oczywiście nie.

dep7vw5

Do tego okazało się, że nawet jeśli mierzyli za pomocą fachowych metrówek, nie wszystkie one były zalegalizowane. A mierzenie niecertyfikowanym sprzętem też jest niezgodne z prawem. Ostatecznie komendant kieleckiej straży miejskiej Władysław Kozieł dostał od Obwodowego Urzędu Miar 400 złotych mandatu.

To nie wyjątek, kiedy zmotoryzowani mieszkańcy Kielc mają problem ze strażą miejską. W marcu głośno było o mandatach wystawianych za parkowanie na miejscach dla inwalidów. Kłopot w tym, że na miejscach tych nie było wymalowanej "koperty". O specjalnym ich przeznaczeniu mówił tylko znak pionowy, widoczny jedynie dla kierowców jadących z jednego kierunku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dep7vw5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dep7vw5
dep7vw5