Trwa ładowanie...

Strona popytowa bez drogowskazu

Czwartek na giełdach europejskich rozpoczął się od zwyżek. Tak było również na parkiecie warszawskim, WIG20 startował od ok. 0,5% zwyżki. Niemal od razu strona podażowa przetestował siłę byków. Test wypadł negatywnie i indeksy cofnęły się po kreskę.

Strona popytowa bez drogowskazuŹródło: BM Banku BPH
d2a4tnd
d2a4tnd

W przypadku WIG20 oznaczało to spadek o przeszło 20 pkt. Tej straty do końca dnia nie udało się już odrobić. Przez kolejne godziny sesji ruch wykresów był horyzontalny i pozostawał w dość wąskim zakresie. Wydarzeniem dnia była konferencja szefa EBC. Wcześniej zgodnie z oczekiwaniami bank centralny strefy euro pozostawił stopy procentowe bez zmian. Natomiast Mario Draghi werbalnie umocnił dotychczasowe stanowisko, czyli potwierdził gotowość wprowadzenia projektu OMT dotyczącego skupu obligacji, jeśli tylko wybrany członek Eurolandu (w domyśle Hiszpania) spełni określone warunki, w tym poprosi o pomoc. W odpowiedzi wyraźnie umocniło się euro, ale giełdy akcji nie zareagowały większymi ruchami. Publikowany był również raport o zasiłkach dla bezrobotnych w USA, tym razem zgodny z prognozami (367 vs 371 tys.). Nieco lepiej od prognoz zaprezentował się odczyt zamówień fabrycznych w USA, które sierpniu spadły o 5,2%, spodziewano się 6%. Podczas gdy Wall Street otwierała się na plusach, Europa pozostawała w
bezruchu, czyli blisko neutralnych poziomów. Na WGPW z kolei pod koniec dnia wyprzedaż jeszcze minimalnie przyspieszyła i WIG20 zamknął się 2370 pkt, tj. -0,8%, przy obrocie 475 mln PLN.

(fot. BM Banku BPH)
Źródło: (fot. BM Banku BPH)

Zgodnie z oczekiwaniami bierność popytu została w końcu wykorzystana przez sprzedających. W czwartek indeks szerokiego rynku spadł o 0,6%, w efekcie czego obrazem graficznym notowań stała się czarna świeca, umiejscowiona poniżej poprzedniej. Zakres spadku sięgnął połowy sporego białego korpusu z poniedziałku, co na razie zatrzymało wyprzedaż. Dodatkowo, powyższy poziom wspiera SK15. Z drugiej strony, zamknięcie notowań na sesyjnych minimach będzie ciążyć inwestorom w trakcie dzisiejszych notowań. Układ wskaźników potwierdził przewagę podaży na sesji. Zmian nie wykonał jedynie ADX, który nadal podkreśla słaby trend wzrostowy. Kończąca tydzień sesja zapowiada się zatem emocjonująco a o kierunku zadecyduje większa aktywność jednej ze stron.
Biuro Maklerskie Banku BPH

d2a4tnd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a4tnd