Trwa ładowanie...

Święto Trzech Króli dzieli

W tym roku po raz pierwszy od dziesięcioleci 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, jest dniem wolnym od pracy.

Share
Święto Trzech Króli dzieli
d1mkg1g

Święto zostało wpisane do ustawowego wykazu dni wolnych od pracy. To oznacza, że zamknięte będą też sklepy. W ten dzień mogą pracować osoby, które nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy, czyli właściciele sklepów, ale też osoby zatrudnione na postawie umowy cywilno-prawnej. Trzeba też pamiętać, że złamanie zakazu pracy w „ustawowe święta” jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i zagrożone jest karą grzywny od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

To święto nazywane jest też Uroczystością Objawienia Pańskiego i jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Jako dzień wolny od pracy obchodzone jest m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. W Polsce jako święto i dzień wolny od pracy obchodzone było do 1960 roku.

d1mkg1g

Przywrócony w tym roku 6 stycznia jako dzień wolny od pracy, skłonił wielu pracowników do wydłużenia weekendu. W wielu firmach 7 stycznia pracują tylko nieliczni. Pracodawcy przewidują, że w przedsiębiorstwach poważnie spadnie efektywność pracy, a co za tym idzie zyski. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zapowiada, że złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w związku z ustanowieniem Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy.

"Ustawę oceniamy negatywnie przede wszystkim ze względu na skutki ekonomiczne dla przedsiębiorstw. Polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie - staniemy się mniej konkurencyjni i atrakcyjni inwestycyjnie, bowiem kapitał trwały będzie zamrożony o jeden dzień w roku dłużej" – uważa Grażyna Spytek-Bandurska, wicedyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan (takie stanowisko organizacji przesłane zostało PAP).

Według Lewiatana, kolejny świąteczny dzień obniży roczną sprzedaż dóbr i usług podmiotów prowadzących działalność gospodarczą o ponad 4,2 mld złotych. Przy tym - jak zastrzega konfederacja - wielkość ta dotyczy wyłącznie podmiotów, które zatrudniają więcej niż 50 pracowników. W związku ze zmniejszeniem wartości produkcji oraz zysków przedsiębiorstw wpływy budżetowe z podatków CIT oraz VAT mogą być - według szacunków organizacji - niższe łącznie o ok. 370 mln zł.

PKPP Lewiatan przypomina, że Polska już obecnie zalicza się do krajów o największej liczbie dni świątecznych w roku.
"Wprowadzenie dodatkowego dnia wolego od pracy spowoduje, ze Polska znajdzie się na czele państw najdłużej świętujących, oddalając się jeszcze bardziej od średniej europejskiej" - głosi stanowisko organizacji.

d1mkg1g

Organizacja wskazała też, że pracownicy łączą dzień świąteczny z krótkimi urlopami wypoczynkowymi (w tym urlopami na żądanie, które muszą być przez pracodawcę udzielone) i organizują kilkudniowe przerwy w pracy na tzw. długie weekendy.
"Biorąc pod uwagę układ kalendarza, Święto Trzech Króli przypada zaraz po Świętach Bożego Narodzenia i Nowym Roku co oznacza, że pracownicy będą korzystać z długich, dwutygodniowych ferii świątecznych" - sygnalizuje Lewiatan.

Dodajemy też, że ustawę zaskarżyła już „Solidarność”. Związek neguje jednak inną kwestię – to, że w tym roku pracownicy nie mogą odbierać dnia wolnego za święta wypadające w soboty. „Solidarność” nie kwestionuje świętowania w Trzech Króli.

Zakaz pracy obowiązuje w następujące dni:

• Nowy Rok (1 stycznia),
• Święto Trzech Króli (6 stycznia),
• Pierwszy i drugi dzień Wielkanocy (daty ruchome),
• 1 maja,
• 3 maja,
• Zielone Świątki (data ruchoma),
• Boże Ciało (data ruchoma),
• Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
• Wszystkich Świętych (1 listopada),
• Święto Niepodległości (11 listopada),
• I i II dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia) .

d1mkg1g

Podziel się opinią

Share
d1mkg1g
d1mkg1g