Trwa ładowanie...
d1karyt
26-01-2016 16:05

Świętokrzyskie/ Badania: siedem zawodów deficytowych w regionie w 2016 r.

Kierowcy i spawacze, lekarze, pielęgniarki, fryzjerzy nie powinni mieć trudności ze znalezieniem w 2016 r. pracy w woj. świętokrzyskim. Największe problemy mogą mieć ekonomiści, technicy budowlani i humaniści - wynika z raportu "Barometr zawodów", opracowanego przez WUP w Kielcach.

d1karyt
d1karyt

Rezultaty badania, przeprowadzonego w regionie po raz pierwszy, zaprezentowano podczas wtorkowej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

"Barometr zawodów" jest ekspercką prognozą, pokazującą zapotrzebowanie na pracowników (177 zawodów) we wszystkich powiatach regionu w danym roku. Dokument pokazuje, w jakich zawodach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę.

Eksperci sklasyfikowali zawody w trzech grupach: deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, zrównoważone, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia i nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze, m.in. ze względu na niskie zapotrzebowanie rynku oraz wielu kandydatów spełniających wymogi pracodawców.

"Widać wyraźnie, że branże które w najbliższym czasie będą rozwijały się w regionie najdynamiczniej, to przede wszystkim branża transportowa. Wciąż poszukiwani są doświadczeni, ale też młodzi, z odpowiednimi kwalifikacjami kierowcy samochodów ciężarowych, skłonni do podejmowania pracy poza miejscem zamieszkania" - mówił przybliżając raport Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Kielcach.

d1karyt

W regionie wyodrębniono siedem zawodów deficytowych. Poszukiwani są: kierowcy ciągnika siodłowego (prawo jazdy kat. C+E, uprawnienia do przewozu różnego rodzaju towarów) i kierowcy ciężarówek (prawo jazdy kat. C), wykwalifikowani spawacze (metodą spawania MIG/MAG oraz metodą TIG) i fryzjerzy - z odpowiednimi umiejętnościami praktycznymi.

Jest też duże zapotrzebowanie na lekarzy i pielęgniarki, z aktualnymi uprawnieniami do wykonywania zawodu. Wg Lulka, tendencja będzie się utrzymywała w kolejnych latach, m.in. ze względu na rozwijaną w regionie turystykę uzdrowiskową.

W badaniu wyróżniono też 125 zrównoważonych profesji, z takich branż jak: budowlana (m.in. inżynierowie budownictwa, betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze, ceramicy i rzemieślnicy obróbki szkła, murarze, posadzkarze), mechaniczna i elektryczna (inżynierowie mechanicy, specjaliści automatyki i robotyki, blacharze samochodowi, operatorzy obrabiarek, hydraulicy, technicy elektrycy), spożywczo-gastronomiczna (piekarze, masarze, szefowie kuchni) i medyczna (asystenci dentystyczni, fizjoterapeuci, opiekunowie osób starszych). Zaliczono tu też specjalistów informatyki i pracowników usług dla biznesu - głównie księgowych i prawniczych.

34 zawody zakwalifikowano jako profesje nadwyżkowe. "To głównie politolodzy, filozofowie, socjologowie - absolwenci ogólnorozwojowych, humanistycznych kierunków studiów. Także pewne rodzaje zawodów budowlanych, zwłaszcza w odniesieniu do osób, które nie posiadają wysokich kwalifikacji" - wyliczał Lulek.

d1karyt

Problemy ze znalezieniem pracy w regionie mogą też mieć nauczyciele i pedagodzy, specjaliści administracji publicznej, technicy mechanicy oraz specjaliści rolnictwa i leśnictwa.

W tej kategorii wymienia się też sporą grupę zawodów, wymagających kwalifikacji na poziomie średniej szkoły zawodowej, m.in. technik technologii żywności, technik żywienia, technik ekonomista, technik mechanik oraz profesji absolwentów różnego rodzaju szkół gastronomicznych.

W dokumencie wskazano, że wielu absolwentów tych szkół nie ma odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia, brakuje im też samodzielności. Z kolei starsze osoby mające doświadczenie w swoich branżach, które na jakiś czas wypadają z rynku pracy, tracą prawo do wykonywania zawodu (np. pielęgniarki). Często też nietrakcyjne warunki pracy powodują niechęć potencjalnych pracowników do podejmowania zatrudnienia.

d1karyt

Raport ma pomóc WUP w monitorowaniu sytuacji na lokalnym rynku pracy. Może służyć Wojewódzkiej Radzie Rynku Pracy do opiniowana wniosków szkół o otwarcie nowych kierunków kształcenia, pomagać doradcom zawodowym w udzielaniu porad bezrobotnym i w planowaniu ścieżki rozwoju zawodowego.

Według Lulka, nie ma "rzetelnej i uczciwej" odpowiedzi na pytanie zadawane doradcom często przez młodych ludzi - jaki zawód zagwarantuje w przyszłości stabilne zatrudnienie. "Nie ma odpowiedzi na to pytanie() ponieważ ekonometria rynku pracy mówi wyraźnie, że tylko prognozy krótkookresowe mogą być w tym względzie wiarygodne () Zawód przyszłości to po prostu +elastyczny specjalista+, ktoś gotowy przekwalifikować się w dowolnym momencie życia, ktoś kto potrafi skomercjalizować posiadane, najlepiej unikatowe kwalifikacje zawodowe" - ocenił Lulek.

W przygotowaniu "Barometru zawodów" uczestniczyli m. in. eksperci z Powiatowych Urzędów Pracy i prywatnych agencji zatrudnienia. Dokument można odnaleźć na stronie internetowej kieleckiego WUP. Podobne barometry opracowano we wszystkich województwach w kraju.

W woj. świętokrzyskim na koniec grudnia 2015 r. bez pracy pozostawało ponad 66 tys. osób - o ponad 9 tys. mniej niż w końcu 2014 r. Stopa bezrobocia wyniosła 12,5 proc. Najwięcej bezrobotnych jest w powiecie skarżyskim, opatowskim i koneckim, najmniej - w buskim, włoszczowskim i w Kielcach.

d1karyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1karyt