Świętokrzyskie i Lubelskie połączone siecią szerokopasmowego internetu

Sieci światłowodowe województw świętokrzyskiego i lubelskiego zostały w czwartek symbolicznie połączone w Sandomierzu. Inwestycje są częścią projektu budowy infrastruktury szerokopasmowego internetu w województwach Polski Wschodniej.

30.04.2015 20:10

Połączenia sieci dokonano w dawnej wieży ciśnień w Sandomierzu, w której znajduje się jeden z ośmiu w województwie tzw. węzłów szkieletowych, których zadaniem będzie zbieranie sygnału z ponad 130 węzłów dystrybucyjnych szerokopasmowej sieci i przekazywanie ich do globalnej sieci.

W uroczystości wzięli udział marszałkowie obu województw: świętokrzyskiego - Adam Jarubas oraz lubelskiego - Sławomir Sosnowski.

Jak powiedział PAP w czwartek Jarubas, "projekt z jednej strony otwiera możliwości rozwoju przedsiębiorczości m.in. dla dostawców internetu na tzw. ostatniej mili, ale także wyrównuje szanse regionów".

Dodał, że w zarządzanym przez niego województwie nowoczesna sieć ma dostarczać szybki internet do ponad 90 proc. mieszkańców i 100 proc. przedsiębiorców. Przypomniał, że cały projekt dedykowany pięciu województwom Polski Wschodniej jest wart ok. 1,5 mld zł, z czego 200 mln to koszt inwestycji w Świętokrzyskiem.

Zapytany o stan zaawansowania prac w regionie powiedział, że z 1400 km sieci do położenia pozostało ok. 200. "Spokojnie sobie z tym projektem poradzimy" - zapowiedział.

Budową sieci regionalnych w ramach swoich obszarów zajmowały się obydwa województwa. Kolejnym etapem było połączenie tych sieci, co miało miejsce właśnie w Sandomierzu.

Na "świętokrzyską" część projektu dedykowanego Polsce Wschodniej składa się 8 węzłów szkieletowych zlokalizowanych w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, Sandomierzu, Staszowie, Kazimierzy Wielkiej, Jędrzejowie oraz Włoszczowie, a także 135 węzłów dystrybucyjnych. Całość zostanie połączona siecią o łącznej długości 1414 km.

Wcześniej woj. lubelskie poinformowało, że powstało już ponad 98 proc. z planowanych prawie 3 tys. km sieci szerokopasmowego internetu. Tam budowę sieci wyceniono na 385 mln zł. Przeważająca część tej kwoty, podobnie jak w pozostałych województwach Polski Wschodniej, pochodzi z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013.

W Lubelskiem wybudowanie sieci ma umożliwić dostęp do szybkiego internetu dla ponad 93 proc. gospodarstw domowych. Władze województwa spodziewają się, że sieć na najwyższym technologicznie poziomie będzie służyć rozwojowi cywilizacyjnemu, ale też przyciągnie inwestorów np. z sektora usług i przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy.

Samorząd wojewódzki będzie właścicielem wybudowanej sieci, ale zarządzanie nią, eksploatacja, utrzymanie oraz świadczenie usług z jej wykorzystaniem zostanie powierzone w drodze umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym podmiotowi zewnętrznemu mającemu kompetencje, doświadczenie i uprawnienia do działalności telekomunikacyjnej. Operator infrastruktury będzie - na zasadach komercyjnych - świadczył usługi tzw. operatorom ostatniej mili, a ci odpłatnie zapewnią dostęp do internetu użytkownikom.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)