Trwa ładowanie...
dnuo9s3
03-11-2015 15:15

Świętokrzyskie/ Nowe inwestycje firm w SSE Starachowice

Pięć firm otrzymało od początku roku zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice". Mają zainwestować prawie 22,5 mln zł i zatrudnić ok. stu osób. Niedawno swoją drugą fabrykę otworzył tu jeden z producentów branży ceramicznej.

Share
dnuo9s3

Jak podkreślił we wtorkowej rozmowie z PAP wiceprezes zarządu SSE "Starachowice" Zdzisław Kobierski, niemal każda z firm funkcjonujących w strefie, rozbudowuje swoje zakłady lub wprowadza w nich nowoczesne technologie. Dodał, że do największych należą nowe przedsięwzięcia producenta płytek ceramicznych - firmy Cerrad i producenta branży smachodowej, firmy MAN Bus.

"Przedsiębiorstwo Cerrad, która działa w strefie na podstawie kolejnego zezwolenia, w osiem miesięcy postawiło drugą fabrykę, w dużym stopniu zautomatyzowaną" - opisywał Kobierski.

Fabryka zbudowana w Starachowicach rozpoczęła pracę we wrześniu, a zatrudnienie w niej znalazło 70 osób. Jak poinformowali PAP przedstawiciele przedsiębiorstwa, zakład wyposażono w najnowocześniejsze urządzenia, pozwalające na produkcję płytek gresowych w dużych rozmiarach, zdobionych metodą druku cyfrowego.

Działanie zautomatyzowanych linii produkcyjnych nadzorują pracownicy zakładu, a dla komfortu ich pracy w halach zainstalowano nowoczesne urządzenie odpylające. W fabryce funkcjonuje też jeden z najdłuższych w Europie pieców do wypału płytek - nadmiar wytwarzanego przez urządzenie ciepła, będzie użyty w suszarni rozpyłowej. Z kolei odpady powstałe w trakcie produkcji będą ponownie przetwarzane. Inwestycja kosztowała ok. sto mln zł.

dnuo9s3

W samych Starachowicach swój zakład rozbudowuje też MAN Bus. Działające w mieście, produkujące samochody ciężarowe i autobusy przedsiębiorstwo, do końca 2016 r. ma tu przenieść z Sadów k. Poznania linię montażu końcowego autobusów miejskich, co wiąże się z pozyskiwaniem nowych pracowników. Jak mówił Kobierski trwają ich szkolenia, a na potrzeby fabryki budowana jest też hala.

Zdaniem Kobierskiego, najważniejszą sprawą dla dalszego rozwoju strefy, która pozwoli na przyciągnięcie lub zatrzymanie w woj. świętokrzyskim inwestorów, jest rozwój w regionie nowoczesnego szkolnictwa zawodowego.

"Jedyne, czym województwo świętokrzyskie może konkurować z innymi regionami - biorąc pod uwagę potrzeby inwestorów - to właśnie dobra kadra. Mało który potencjalny przedsiębiorca pyta nas, ile kosztuje działka, częściej - czy będzie tu można znaleźć dwudziestu inżynierów czy mechatroników" - zauważył wiceprezes.

W ostatnim czasie SSE Starachowice, wspólnie z przedsiębiorcami i władzami samorządowymi, zaangażowała się w projekty utworzenia dwóch klas patronackich, kształcących w konkretnych zawodach. Uczniowie będą m. in. odbywali w firmach chpraktyki, a najlepsi z nich będą mogli znaleźć tam zatrudnienie. Strefa ekonomiczna finansuje w klasach nauczanie specjalistycznego języka niemieckiego i angielskiego.

dnuo9s3

Od września takie klasy patronackie funkcjonują: w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach, przy udziale firmy MAN Bus - dla przyszłych elektromechaników samochodowych i przy współpracy Celsa "Huta Ostrowiec" - w ostrowieckim Zespole Szkół nr 3, dla zawodu technik mechatronik.

W przyszłym roku szkolnym, w jednej z placówek powstanie też klasa patronacka, kształcąca specjalistów w zakresie obróbki skrawaniem obrabiarek sterowanych numerycznie - to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez dwie mniejsze firmy z regionu.

Od początku roku starachowicka SSE wydała pięć nowych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na jej terenach.

Jedno z nich otrzymała firma Dafi Pro, która w Morawicy pod Kielcami wybuduje zakład produkcji systemów filtrujących, nagrzewnic i wentylatorów. Także w morawickiej podstrefie, swój zakład rozbuduje Alucrom Kielce - przedsiębiorstwo zajmujące się usługami lakierniczymi i montażem ram dla pojazdów transportowych oraz maszyn budowlanych.

dnuo9s3

Z kolei w Suchedniowie, spółka KB Pro uruchomi zakład produkujący naczepy samochodowe, różnego rodzaju zabudowy oraz samochody specjalizowane.

W samych Kielcach, na terenach uzbrojonych przez Kielecki Park Technologiczny, swój zakład buduje producent urządzeń do wyrobu opakowań, niemiecka firma Marbach. W "podstrefie Końskie", bazę logistyczno-magazynową dla producentów branży ceramicznej, uruchomi nowa firma handlowo-usługowa.

Zgodnie z zezwoleniami, firmy te najpóźniej do końca 2021 r. mają zainwestować blisko 22,5 mln zł, a zatrudnienie ma w nich znaleźć 101 nowych pracowników.

Jak poinformował Kobierski, trwa procedowanie kolejnych zezwoleń, dla przedsiębiorstw chcących prowadzić działalność w strefie. Prowadzone są też starania o powiększenie strefy o kolejne tereny, pod potrzeby inwestorów.

dnuo9s3

To prawie 61 ha powierzchni. Większość, bo niemal 37,5 ha, to grunty publiczne - własność gmin Połaniec, Sędziszów i Ostrowiec Świętokrzyski, a także należące do samorządu wojewódzkiego - w Chęcinach i będące we władaniu SSE - w gminie Bliżyn. Kolejne ponad 23 ha, to grunty prywatne w Kielcach i Puławach (woj. lubelskie), gdzie, w myśl odpowiednich przepisów, mają być realizowane konkretne projekty inwestycyjne.

Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" SA obejmuje 15 podstref w województwach świętokrzyskim, lubelskim, opolskim, mazowieckim i łódzkim. Łączna ich powierzchnia to ponad 664 ha, a niemal 66 proc. terenów strefy jest zagospodarowanych. Od początku działania strefy, wydano na jej terenie 164 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy zatrudniają ponad 6,6 tys. pracowników.

dnuo9s3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnuo9s3
dnuo9s3