Trwa ładowanie...
d3w5zhm
16-12-2015 13:45

Świętokrzyskie/ Ponad 123 mln zł na aktywizację młodych bezrobotnych

Ponad 123 mln zł wydadzą do 2018 r. świętokrzyskie powiaty na realizację programu wsparcia dla młodych bezrobotnych - osób do 30 roku życia. W środę zarząd województwa zdecydował o podziale pieniędzy programu, według kryteriów Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Kielcach.

Share
d3w5zhm

Jak poinformował PAP Paweł Lulek z WUP, pieniądze te będą sukcesywnie wydawane w kolejnych latach - do 2018 roku. To blisko 31 mln zł w 2016 r., ponad 46 mln zł w 2017 r. i taka sama kwota w 2018 r.

Zarząd województwa świętokrzyskiego dokonał podziału środków programu dla powiatów - będą je wydawały poprzez Powiatowe Urzędy Pracy - w oparciu o kryteria opracowane przez WUP. "Wysokość kwoty zależy m.in. od liczby bezrobotnych do 30 roku życia w powiecie, stopy i struktury tamtejszego bezrobocia oraz wysokości pozostałych środków Funduszu Pracy, jakie otrzymał powiat na realizację projektów współfinansowanych z programów europejskich" - tłumaczył Lulek.

Najwięcej pieniędzy trafi do powiatu kieleckiego - w ciągu trzech lat blisko 25 mln zł. Po ponad 10 mln zł dostaną pośredniaki w Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie oraz Miejski Urząd Pracy w Kielcach. Ponad 9 mln zł otrzymają Jędrzejów i Końskie. Kolejne 8,6 mln zł trafi do młodych bezrobotnych ze Skarżyska-Kamiennej, po 7,5 mln zł - do Starachowic i Sandomierza, a 6,6 mln - do Staszowa. Powiaty buski i kazimierski otrzymają ponad 5 mln zł, prawie 4 mln otrzyma Włoszczowa, a 3,5 mln umożliwi dodatkową pomoc dla młodych w powiecie pińczowskim.

Pieniądze pochodzą z rządowego programu "Praca dla młodych" - nowego instrumentu wsparcia bezrobotnych, który ma być realizowany od 1 stycznia 2016 r.

d3w5zhm

W ramach programu pracodawcy będą mogli się starać o refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników poniżej 30 roku życia, przez okres roku. Będą też zobowiązani zatrudnić bezrobotnego z własnych środków na kolejny rok.

"Według szacunków, dzięki realizacji programu w ciągu trzech lat w regionie może powstać nawet 5 tysięcy nowych miejsc pracy. Wsparcie dla jednego bezrobotnego wyniesie średnio 28 tysięcy złotych" - podkreślił Lulek.

Z danych kieleckiego WUP wynika, że liczba bezrobotnych do 30 roku życia w woj. świętokrzyskim spadła z ponad 30 tys. w 2012 r. do 21 tys. w listopadzie 2015 r. - co stanowi prawie 1/3 ogółu pozostających obecnie bez pracy.

Według stanu z końca listopada, bez pracy w województwie świętokrzyskim było 64 tys. 460 osób - to o 9,3 tys. osób mniej, niż w analogicznym okresie 2014 r.

d3w5zhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w5zhm