Trwa ładowanie...
d4edh5u

Świnoujście/ Zbiorniki terminalu LNG gotowe na pierwszą dostawę gazu

Zbiorniki terminalu LNG w Świnoujściu są gotowe na pierwszą dostawę gazu skroplonego - zakończono kluczowe procesy poprzedzające pierwszy transport tego surowca, w tym osuszanie i redukcję tlenu w instalacji - informują służby prasowe inwestora - spółki Polskie LNG.

Share
d4edh5u

Do osuszenia, przedmuchu oraz tzw. inertyzacji, czyli redukcji zawartości tlenu w instalacji, wykorzystano ponad 800 tys. metrów sześc. azotu - powiedział PAP dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG Maciej Mazur.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała 12 października w Świnoujściu, że w połowie grudnia wpłynie do świnoujskiego gazoportu pierwszy statek ze skroplonym gazem. Jak mówiła wówczas, zakończona została budowa gazoportu i zaczyna się jego rozruch.

Jak wyjaśnił Mazur, osuszanie przeprowadza się we wszystkich instalacjach zaprojektowanych do pracy w niskich temperaturach tak, aby zapobiec tworzeniu się lodu w warunkach kriogenicznych. Temperatura skroplonego gazu ziemnego, który przypłynie w tym roku do terminalu LNG w Świnoujściu, wynosi minus 162 stopnie Celsjusza. Przedmuch i tzw. inertyzację wykonano natomiast w celu usunięcia tlenu z systemu rur, którym transportowane będzie LNG. Tlen zredukowano gazem obojętnym, jakim jest azot.

d4edh5u

Operacja trwała dwa tygodnie - dodał Mazur.

Po zakończeniu procesu, który polegał na ciągłym przepływie azotu przez zbiorniki, mieszanina gazowa została usunięta. Na inertyzację jednego zbiornika zużyto ok. 400 tys. m. sześc. azotu.

Na terenie terminalu LNG w Świnoujściu zakończono odbiory wszystkich systemów krytycznych, niezbędnych do przyjęcia pierwszej dostawy skroplonego gazu ziemnego z Kataru. Tym samym zakończono kluczowe prace budowlane w ramach inwestycji. Trwa rozruch i przygotowania do przyjęcia pierwszego metanowca.

Gaz z pierwszej dostawy, która dotrze do Świnoujścia między 11 a 17 grudnia br., posłuży do testów w warunkach rzeczywistych - rozruchu technologicznego, w skład którego wchodzą m.in. takie procesy, jak schłodzenie, stabilizacja pracy instalacji czy przeprowadzenie ruchu próbnego całego terminalu.

d4edh5u

Druga dostawa LNG do Świnoujścia, która zapewni gaz na pozostałe próby eksploatacyjne, zostanie przeprowadzona w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Terminal w Świnoujściu to jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu - do 7,5 mld m sześć. rocznie, co będzie wymagało budowy trzeciego zbiornika.

d4edh5u

Podziel się opinią

Share
d4edh5u
d4edh5u