Trwa ładowanie...
dv5gs7w

Sytuacja w budowlance będzie się poprawiać - NBP

16.04. Warszawa (PAP) - Sytuacja w budowlance będzie się stopniowo poprawiać, a ożywienie koniunktury w tej branży może przyjść już w III kwartale tego roku - wynika z kwartalnego...

dv5gs7w
dv5gs7w

16.04. Warszawa (PAP) - Sytuacja w budowlance będzie się stopniowo poprawiać, a ożywienie koniunktury w tej branży może przyjść już w III kwartale tego roku - wynika z kwartalnego badania koniunktury przeprowadzonej przez NBP.

"Sytuacja branży w I kw. pogorszyła się jako efekt typowego spadku aktywności tego sektora obserwowanego zazwyczaj na początku roku. (...) Wyniki pytania o obecne, przeszłe i przyszłe trudności również wskazują na poprawę sytuacji w sektorze, jak też na rosnące prawdopodobieństwo ożywienia koniunktury w przyszłości, być może już w III kw. br. Symptomy ożywienia w budownictwie pojawiły się już w I kw. br. w postaci m.in. wzrostu stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych, poprawy wskaźnika marż na sprzedaży (choć jest on nadal ujemny), jak też poprawy płynności oraz zdolności do spłaty zobowiązań" - napisano w raporcie.

"Przejawem ożywienia w firmach budowlanych jest również wyraźna poprawa prognoz zatrudnienia. Takim decyzjom sprzyja malejąca niepewność w odniesieniu do otoczenia i zagrożeń dla dalszej działalności tych firm" - dodano.

Z badania NBP wynika, że wskaźniki prognoz popytu, zamówień i produkcji w budownictwie na II kw. 2014 r. nieznacznie obniżyły się w relacji do wartości odnotowanych w ubiegłym kwartale.

dv5gs7w

"Biorąc jednak pod uwagę bardzo wysoką wariancję tych wskaźników w ostatnim okresie, odnotowanych spadków nie należy jednoznacznie oceniać jako osłabienia tempa poprawy koniunktury w budownictwie. Przeciwnie, na szczególną uwagę zasługuje bowiem silny wzrost wskaźnika prognoz trwałego komponentu popytu (czwarty kwartał z rzędu), który pozwala oczekiwać niekoniecznie szybszej, ale bardziej trwałej poprawy koniunktury budowlanej" - napisano.

W ostatnich kilku kwartałach nastąpiła poprawa dostępności kredytów dla budownictwa.

"Mimo że zdaniem banków ryzyko branży wciąż pozostaje głównym czynnikiem ograniczającym możliwości łagodzenia polityki kredytowej, to siła wpływu tego czynnika powoli się zmniejsza" - napisano.

Badania pokazały, że w budownictwie przybyło firm, które poinformowały o braku problemów z terminową obsługą zobowiązań kredytowych, jak również zobowiązań handlowych.

"Obecnie, w próbie, odsetek firm budowlanych terminowo regulujących zobowiązania handlowe jest bliski odsetkowi obserwowanemu w 2010 r." - napisano. (PAP)

map/ jtt/

dv5gs7w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv5gs7w