Trwa ładowanie...
duuabxf
03-03-2017 17:30

Szczecin/ Ministerstwo szacuje dług PŻM na 483 mln zł w 2015 r. (krótka)

Dane skonsolidowane za 2015 r. wykazały, że PŻM ma 483 mln zł straty; w porównaniu do 2014 r. wzrost długu wyniósł 1100 proc. - poinformowało w piątek Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Komisarz zarządzający firmą zapowiedział wcześniej restrukturyzację PŻM.

duuabxf

"Bilans finansowy przedsiębiorstwa za 2016 r. zostanie stworzony do końca marca" - zapowiedziała podczas spotkania Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego w Szczecinie Maria Skibniewska z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Jak dodała resort posiada dane dotyczące stanu finansowego PŻM uzyskane od Piotra Cichowskiego, który pełnił funkcję tymczasowego szefa firmy po odejściu w grudniu ub.r. dyrektora naczelnego Pawła Szynkaruka. "Nie chciałabym o tym mówić, ponieważ są to dane w tej chwili nieudokumentowane" - zaznaczyła.

Zarządca komisaryczny PŻM Paweł Brzezicki zapowiedział w piątek na konferencji prasowej w Szczecinie, że planowana jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa. Pytany przez dziennikarzy o dług firmy, nie udzielił informacji o jego wysokości.

"Zadłużenie PŻM ma miejsce, jest to głównie zadłużenie inwestycyjne. Niepokój zagranicznych instytucji finansowych opiera się na tym, że przedsiębiorstwo nie ma zysku operacyjnego. Nie ma w tej chwili takiego lewara, na którym można by to zadłużenie w sposób pewny oprzeć. Wielkość zadłużenia nie jest dla tej firmy jakimkolwiek problemem, natomiast problemem jest brak osiągania bieżącego zysku operacyjnego" - wyjaśnił Brzezicki.

Państwowe przedsiębiorstwo PŻM jest największym polskim armatorem, posiadającym łącznie w grupie kapitałowej ponad 60 statków. Na ich pokładach pracuje około 2,6 tys. marynarzy, zaś kadra pracująca na lądzie to 250 osób.

duuabxf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duuabxf