Trwa ładowanie...
d1v44d4

Szczecin/ Ruszyły Dni Skandynawskie

Międzynarodowe spotkania biznesowe oraz prezentacje kultury skandynawskiej - to program zainaugurowanej w czwartek czwartej edycji Dni Skandynawskich w Szczecinie.

Share
d1v44d4

Dni Skandynawskie otworzyła konferencja biznesowa, w której bierze udział ponad 100 firm z Polski i ze świata. Z myślą o przedsiębiorcach przygotowano giełdę Business to Business, która ma pomóc w nawiązywaniu kontaktów między inwestorami.

Zdaniem prezydenta miasta Piotra Krzystka to jedyne tak duże wydarzenie w Polsce, mające na celu zacieśnianie relacji ze Skandynawią. "Znam trzy przypadki podpisania konkretnych kontraktów gospodarczych, które udało się nawiązać podczas ubiegłorocznej edycji Dni Skandynawskich. Jeden z nich przekraczał 10 mln zł" - powiedział PAP prezydent Szczecina. Jak dodał, "skandynawscy pracodawcy zatrudniają w mieście parę tysięcy osób i chcą dalej rozszerzać swoją działalność".

"Obok niemieckich partnerów, firmy skandynawskie są największą grupą, która działa na Pomorzu Zachodnim. To przede wszystkim branże technologicznie oraz przemysł innowacyjny związany m.in. z energetyką odnawialną" - zaznaczył prezydent.

Potwierdził to ambasador Królestwa Danii Ole Egberg Mikkelsen, który przyznał, że w piątek weźmie udział w spotkaniu z duńskim inwestorem z Pomorza Zachodniego, który buduje fundamenty wież wiatrowych. "Dania jest światowym liderem, jeśli chodzi o instalacje farm wiatrowych na morzu. Polska jest częścią tego sukcesu, ponieważ właśnie tu znajduje się firma produkująca ogromne konstrukcje stalowe" - podkreślił.

d1v44d4

Według ambasadora w Polsce działa ok. 500 firm duńskich, w tym połowa z nich prowadzi działalność w województwie zachodniopomorskim.

Radca handlowy Ambasady Norwegii Kjell Arne Nielsen powiedział, że wyzwaniem zarówno dla Polski, jak i krajów skandynawskich będzie stworzenie wspólnego projektu związanego z e-medycyną.

"Wyzwaniem jest obniżenie kosztów opieki zdrowotnej nad osobami w podeszłym wieku, oraz cierpiącymi na choroby przewlekłe. Możemy realizować projekty medyczne pod wspólnym nordyckim parasolem" - dodał.

Dni Skandynawskie to także bogaty program wydarzeń kulturalnych, wśród których znalazły się koncerty, wykłady, pokazy filmów, oraz atrakcje przygotowane dla najmłodszych. Podczas międzynarodowego festiwalu Me.Ba. słuchacze będą mogli usłyszeć jazz w wydaniu skandynawskich artystów.

Impreza potrwa do 2 kwietnia.

d1v44d4

Podziel się opinią

Share
d1v44d4
d1v44d4