Trwa ładowanie...
d3cgyo9
12-10-2015 19:25

Szczecin/ Testy produkcji w fabryce fundamentów morskich elektrowni

Fabryka Bilfinger Mars Offshore w Szczecinie przeprowadza już testy produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych. W poniedziałek zakład odwiedził minister skarbu Andrzej Czerwiński. Ta produkcja zapewni wiele miejsc pracy - podkreślił minister.

d3cgyo9
d3cgyo9

"Jestem pod wrażeniem tego, co tutaj zobaczyłem" - powiedział dziennikarzom tuż po wizycie w fabryce Czerwiński. "Jak patrzymy na to, jak wysoce zaawansowana jest technologia przy produkcji tego typu urządzeń, to dostrzegamy rolę inwestycji i przedsiębiorczości" - dodał.

"To są partnerzy, którzy wiedzą, jak zrobić dobry interes, jak wyprodukować towar, który będzie miał zbyt w Polsce i za granicą, który da dużo nowych miejsc pracy i będzie sprzedawany przez wiele lat" - powiedział minister.

"Możemy być dumni z tego, co zrobiliśmy tutaj w Szczecinie" - powiedział z kolei prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciech Dąbrowski. "Projekt, który został rozpoczęty wraz z restrukturyzacją stoczni Gryfia i z wykorzystaniem jej nieużywanych do produkcji terenów, cztery lata od pierwszych wyobrażeń, dwa lata od rozpoczęcia budowy i mamy dziś testową produkcję wysoko zaawansowanych elementów do fundamentów wiatrowych" - relacjonował.

"Z punktu widzenia Polskiej Grupy Zbrojeniowej to jest początek, dlatego że ta inwestycja przyniosła zainteresowanie kolejnych inwestorów, którzy chcą się włączyć w łańcuch wartości w ramach produkcji dla morskiej energetyki wiatrowej" - dodał .

d3cgyo9

Fabryka Bilfinger Mars Offshore zatrudnia już ok. 170 osób, docelowo ma znaleźć tu pracę pół tysiąca pracowników.

W lipcu br. fabryka pozyskała kontrakt na produkcję 91 platform przeznaczonych na farmę wiatrową Race Bank na Morzu Północnym. Klientem jest Dong Energy AS - światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Realizacja kontraktu potrwa do końca 2016 r. Konstrukcje, które zostaną wyprodukowane, będą ważyły łącznie ok. 30 tys. ton, a ich długość wyniesie ponad 2 km. Wartość kontraktu to kilkadziesiąt milionów euro.

Uruchomienie produkcji będzie możliwe po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie hali, czyli jeszcze pod koniec października lub w listopadzie br. - powiedział członek zarządu Bilfinger Mars Offshore Przemysław Milczarek.

Koszt budowy fabryki to 500 mln zł, z czego ponad 123 mln stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

d3cgyo9

Zakład został zaprojektowany do seryjnej budowy morskich wież wiatrowych. Ma budować rocznie m.in. do 60 fundamentów kratownicowych o wadze od 800 do 1000 ton każdy i wysokości od 30 do 50 metrów. Głównymi odbiorcami mają być niemieckie i brytyjskie firmy.

Fabryka powstaje w północnej części wyspy, na powierzchni ok. 20 ha. Tereny te objęte są statusem Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Podstrefa Szczecin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec).

W spółce Bilfinger Mars Offshore udziały ma niemiecki koncern Bilfinger - Bilfinger Marine & Offshore Systems (62,5 proc.) i MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty (37,5 proc.).

Bilfinger to jedna z największych międzynarodowych grup świadczących usługi dla budownictwa. MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, zarządzający funduszem MARS FIZ, jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. W portfelu MARS FIZ znajdują się spółki zajmujące się remontami i budową statków oraz produkcją konstrukcji stalowych oraz firmy z sektora nieruchomości.

d3cgyo9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cgyo9