Trwa ładowanie...
d2cbiyd
13-11-2015 16:00

Szczecin/ Zakończono wartą 140 mln zł modernizację zajezdni tramwajowej

140 mln zł kosztowała zakończona modernizacja zajezdni tramwajowej Pogodno w Szczecinie. Obiekt został przebudowany i przystosowany do obsługi niskopodłogowych tramwajów - poinformował Dariusz Wołoszczuk z Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego.

d2cbiyd

Trwająca około roku modernizacja odbywała się w formule "zaprojektuj i wybuduj". Zadaniem wykonawcy - firmy ZUE S.A. z Krakowa - było zaprojektowanie obiektu, uzyskanie niezbędnych dokumentów pozwalających na prowadzenie prac oraz wykonanie robót budowanych.

Trwają jeszcze prace porządkowe po realizacji zadania oraz uruchomianie poszczególnych urządzeń zamontowanych podczas inwestycji - poinformował Wołoszczuk.

Na terenie zajezdni odrestaurowano m.in. ze szczegółami znajdujące się pod opieką konserwatora zabytków budynki powstałe w 1934 roku, w tym halę, w której do dziś stacjonują w tramwaje.

Zajezdnia zyskała nowy dodatkowy 21 tor, który pełni funkcję toru objazdowego. Łącznie na terenie zajezdni i w jej sąsiedztwie położono 6 km torów i zamontowano kilkadziesiąt zwrotnic. Dobudowana została też hala o wymiarach 62 m na 96 m, w której także stacjonują pojazdy.

d2cbiyd

Wykonawca, poza pracami budowlanymi, musiał także wyposażyć obiekty zajezdni w specjalistyczny sprzęt do obsługi pojazdów. Zamontowano elektroniczny system zarządzania zajezdnią.

Podczas robót - zgodnie z warunkiem kontraktu - zajezdnia funkcjonowała normalnie.

Zajezdnia obsługuje 127 wagonów różnych typów - głównie przegubowych.

Przebudowa zajezdni jest ostatnim elementem realizowanego od 2012 r. projektu "Budowa i modernizacja torowisk w Szczecinie". Oprócz zajezdni przebudowane zostały układy torowe m.in. w centrum miasta przy Bramie Portowej, rozjazdy na skrzyżowaniu al. Bohaterów Warszawy z ul. Jagiellońską, torowiska w al. Piastów, na ul. Energetyków, ul. Gdańskiej wraz z przebudową pętli autobusowo - tramwajowej Basen Górniczy.

d2cbiyd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbiyd