Trwa ładowanie...

Szczurek mówi o cięciu podatków i miliardach na podwyżki płac

- Pilnowaliśmy wydatków, że były one pod kontrolą i jako procent PKB one są najmniejsze w historii - mówi szef resortu finansów.

Share
Szczurek mówi o cięciu podatków i miliardach na podwyżki płacŹródło: PAP
do614nb

Minister finansów zapowiedział obniżkę podatków i podwyżki płac dla pracowników sektora publicznego. Mateusz Szczurek powiedział, że o szczegółach tych zmian poinformuje premier Ewa Kopacz. Podkreślił, że są one możliwe dzięki odpowiedzialnej polityce finansowej rządu w ostatnich latach.

- Właśnie dlatego, że pilnowaliśmy wydatków, że były one pod kontrolą i jako procent PKB one są najmniejsze w historii po raz kolejny, to pani premier będzie ogłaszać obniżkę podatków - powiedział Szczurek. Minister dodał także, że podwyżki w sektorze publicznym zostały już wpisane do ustawy budżetowej na 2016 rok. Będzie to ponad 2 mld złotych.

Obliczył, że uwzględniając zapowiadaną podwyżkę w wysokości 100 zł, podwaja się w ten sposób płacę minimalną w stosunku do tej z 2007 r.

do614nb

Ewa Kopacz, premier i szefowa PO, zapowiedziała w środę, że w programie Platformy, który zostanie wkrótce przedstawiony, znajdą się m.in. propozycje zmian w podatkach. - Zapowiedziałam prezentację naszego programu i to będzie już niebawem. Powiem wtedy, jakie podatki, czego będą dotyczyć. To będzie jeden z elementów naszego programu wyborczego - powiedziała Kopacz na konferencji prasowej w Warszawie. ##Będzie jedna stawka VAT? Minister finansów przyznał w minioną środę, że wprowadzenie jednej stawki oznaczałoby znaczne podwyższenie VAT np. na żywność. Z kolei obniżenie VAT np. do stawki 5 proc. spowodowałoby, że zabrakłoby pieniędzy na emerytury i świadczenia socjalne.

- Moim zdaniem jest warta rozważenia jedna stawka VAT, przy jednoczesnym rekompensowaniu efektów dla mniej zarabiających w inny sposób - powiedział. - Ale to jest temat bardzo trudny, bardzo gorący politycznie, więc żeby coś takiego dobrze robić, nie warto o tym dyskutować w najbliższych miesiącach - ocenił szef MF.

do614nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do614nb
do614nb