Trwa ładowanie...
dws1ktn
dws1ktn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef KRRiT do RPO: TK powinien zbadać tzw. małą ustawę medialną

Szef KRRiT Jan Dworak uważa, że Trybunał Konstytucyjny powinien zająć się tzw. małą ustawą medialną. O złożenie wniosku w tej sprawie zwrócił się do Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik odpowiada, że analizuje przepisy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dws1ktn

Uchwalona przez Sejm 30 grudnia 2015 roku nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, nazywana "małą ustawą medialną", wygasiła mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia i zmieniła sposób powoływania członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak w przekazanym w czwartek PAP liście do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara wyraził szereg wątpliwości co do nowelizacji, powołując się przy tym zarówno na orzecznictwo krajowe, jak i międzynarodowe.

Jak podkreślił, nowela wprowadza zmiany w obszarze funkcjonowania spółek publicznej radiofonii i telewizji. "Wyłącza ona stosowanie trybu konkursowego w odniesieniu do członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji, jak również zmienia organ powołujący i odwołujący członków ww. organów spółek, wskazując, iż wyłącznie właściwy w ww. zakresie jest minister właściwy do spraw Skarbu Państwa" - napisał w liście.

dws1ktn

Wskazał przy tym, że zgodnie z art. 213 konstytucji to KRRiT stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji. Zatem - w ocenie Dworaka - przekazanie ministrowi kompetencji do powoływanie członków zarządów i rad nadzorczych publicznego radia i telewizji, może budzić wątpliwości co do zgodności z art. 213 ustawy zasadniczej.

"Regulacja, na mocy której minister właściwy do spraw Skarbu Państwa wybiera członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji zdaje się nie odpowiadać skutkowi, jakim miały być +racjonalizacja i obniżenie kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji+ oraz +przywrócenie w nich standardów zawodowych i etycznych+" - ocenił.

Dworak uważa też, że planowana reforma polskich mediów publicznych, zmierzająca do ustanowienia systemu mediów narodowych, nie może być uzasadnieniem dla wprowadzonych zmian.

RPO powiedział PAP w czwartek, że zapoznał się z listem do szefa KRRiT. "Jesteśmy w trakcie analizy przepisów" - przekazał. Po jej zakończeniu podjęta ma zostać decyzja o ewentualnej zasadności lub nie złożenia wniosku do TK.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

dws1ktn

Podziel się opinią

Share

dws1ktn

dws1ktn