Trwa ładowanie...
d1duxwc

Szef MFW: środki oszczędnościowe wprowadzane w Hiszpanii są mocne

Pakiet środków oszczędnościowych wprowadzany przez rząd w Hiszpanii jest mocny i idzie w dobrym kierunku - powiedział szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek w hiszpańskim dzienniku ABC.
Share
d1duxwc

- Środki wprowadzane przez rząd są mocne i powinny pomóc przywrócić zaufanie w przyszłości. Teraz zobaczymy, jak środki będą wdrażane, zwłaszcza te dotyczące rynku pracy - ocenił Strauss-Kahn.

Jak dodał dyrektor zarządzający MFW, "rząd podejmuje teraz kroki w tej dziedzinie i trzeba poczekać, żeby zobaczyć wyniki negocjacji między rządem, przedsiębiorstwami i pracownikami".

W czasie, gdy grecki kryzys finansowy wstrząsnął rynkami światowymi, rząd w Madrycie znalazł się pod presją, by przeprowadzić od dawna odkładane reformy i uniknąć podobnej utraty zaufania do Hiszpanii.

d1duxwc

W czwartek większością jednego głosu parlament Hiszpanii uchwalił pakiet oszczędności budżetowych na kwotę 15 mld euro, co ma pomóc w redukcji znacznego deficytu finansów publicznych.

Ogłoszony w połowie maja przez socjalistyczny rząd premiera Jose Luisa Zapatero program oszczędnościowy przewiduje m.in. zmniejszenie płac pracowników państwowych o 5 lub więcej proc. i rezygnację z wielu inwestycji.

Ubiegłoroczny deficyt budżetowy Hiszpanii wyniósł 11,2 proc. produktu krajowego brutto. Zamiarem rządu jest jego zmniejszenie do 9,3 proc. PKB w roku bieżącym i 6 proc. w roku 2011. (PAP)

d1duxwc

Podziel się opinią

Share
d1duxwc
d1duxwc