Trwa ładowanie...
d45g4hc
18-11-2015 16:05

Szef OPZZ: w expose dużo ogólników, nadzieje budzi zapowiedź inwestycji

Po ośmiu latach rządów Platformy Obywatelskiej i PSL ten program budzi nadzieję; jest jednak mało szczegółowy, zawiera dużo ogólników - tak szef OPZZ Jan Guz skomentował dla PAP środowe expose premier Beaty Szydło.

d45g4hc
d45g4hc

"Rozbudzane są dalej nasze oczekiwania, choć wiele rzeczy przeniesionych jest z kampanii wyborczej" - ocenił.

"Pozytywnie przyjmuję to, co (premier) mówiła o inwestycjach - zgadzam się, że powinniśmy inwestować, bo to daje nowe miejsca pracy. Ale nie powiedziano, z czego te inwestycje będą rosły i w jaki sposób. Nie przedstawiono instrumentów i narzędzi, jak będzie to realizowane" - zauważył Guz.

Program w jego ocenie wydaje się w kilku punktach nieco niespójny, gdyż np. trudno jest ściągać dywidendę i jednocześnie inwestować.

Według Guza wiele spraw poruszonych w przemówieniu programowym - takich jak zmiany w systemie emerytalnym, podatkowym, czy zapowiedź minimalnej stawki godzinowej na poziomie 12 zł - wymaga doprecyzowania. W przypadku płacy minimalnej zabrakło mu opisu konkretnych mechanizmów temu towarzyszących, a także tego, czy będzie to płaca na poziomie 12 zł brutto, czy netto. "My chcieliśmy, żeby to było netto, bo inaczej to spadnie do ośmiu zł" - zaznaczył Guz.

d45g4hc

W wystąpieniu premier Beaty Szydło Guzowi zabrakło też m.in. odniesienia do współpracy ze związkami zawodowymi i tego, czym będzie zajmowała się Rada Dialogu Społecznego.

"Duży akcent w wystąpieniu położono na rodzinę (...). Nastąpiło przeniesienie ciężaru z gospodarki, bezpieczeństwa na rodzinę. Jak to będzie rozwiązane, jest dużo niewiadomych" - dodał Guz.

Odniósł się też do zapowiedzi podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Jego zdaniem kwota wolna powinna być powiązana z progami podatkowymi - a więc czym wyższe pobory, tym niższa kwota wolna.

d45g4hc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45g4hc